MİT bünyesinde Milli İstihbarat Akademisi kuruluyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) bünyesinde, Milli İstihbarat Akademisi kurulacak. Konuyla ilgili gerekli resmi düzenlemeler yapıldı.

MİT, Milli İstihbarat Akademisi’nin kurulması için harekete geçti. Gerekli resmi düzenlemelerin yapılmasının ardından, lisans üstü eğitim-öğretim kurumu olacak Milli İstihbarat Akademisi’nin kurulması faaliyetlerine başlanıldı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak MİT Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “9 Şubat 2023 tarihli ve 32099 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7437 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 7’inci maddesi ile 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nda yeni bir düzenleme yapılmıştır.

2937 sayılı Kanuna eklenen ek 3’üncü madde ile MİT bünyesinde; Milli İstihbarat Akademisi adıyla, istihbarat ve milli güvenlik ile ilgili alanlarda lisansüstü eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve yayın yapmak üzere bir yükseköğretim kurumu kurulması hüküm altına alınmıştır.” ifadelerine yer verildi.

TCG-UFUK
TCG UFUK

Bahsi geçen Milli İstihbarat Akademisi’nin, sadece teorik değil; teknik alanda da faaliyet göstereceği tahmin ediliyor. SavunmaSanayiST.com tarafından derlenen bilgilere göre MİT Başkanlığı envanterinde; AKINCI, ANKA ve BAYRAKTAR TB2 gibi S/İHA’lar bulunuyor. Öte yandan son dönemde platformlara yönelik ilgisini arttıran ve gerçekleştirdiği üst üste başarılı operasyonlarda bu platformları aktif olarak kullanan MİT, Türk savunma sanayiinin ana müşterileri arasına girmiş durumda.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu