Türk Denizaltı Avcısı’ndan Atina’ya 120km Mesafede Uçuş

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait P-72 Deniz Karakol Uçağı, Yunanistan’ın başkenti Atina’ya 120 kilometre mesafede uçuş gerçekleştirdi. P-72’ler, denizaltı savunma harbi için de kritik öneme sahip.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan MELTEM-III Projesi kapsamında tedarik edilen P-72 Deniz Karakol Uçakları (DKU), Türk Donanması tarafından aktif olarak kullanılıyor. İlki 2020 yılı sonunda hizmete alınan P-72 DKU, son olarak bugün gerçekleştirdiği uçuş esnasında Yunanistan’ın başkenti Atina’ya 120-130 kilometre mesafeye kadar yaklaştı.

STM Banner

Uluslararası hukuka uygun bir şekilde uluslararası hava sahasında gerçekleştirilen uçuşun ardından Türk Donanması’na ait P-72 DKU ile C-72 Genel Maksat Uçağı, üstlerine geri döndüler.

Türk Donanması’na ait P-72’lerin en önemli kabiliyetleri arasında denizaltı savunma harbi (DSH) bulunuyor. Üzerlerinde Akustik İşleme Sistemleri bulunan P-72’ler, Mk-54 ve Mk-46 Mod 5 torpidolarını atım kabiliyetine sahipler. Türk Donanması envanterinde halihazırda 4 adet P-72 DKU bulunuyor. Bu sayı, planlı teslimatların gerçekleştirilmesinin ardından 6’ya yükselecek.

P-72 Yunanistan

P-72 Deniz Karakol Uçakları

P-72 Deniz Karakol Uçakları; gelişmiş Radar Sistemi, Elektronik Destek Tedbirleri, Akustik İşleme Sistemleri, Taktik Veri Linki 11 ve 16, MK46 ve MK54 Torpido gibi kabiliyetleri sistemlerle donatılmıştır.

Bu sistemler sayesinde uçaklar, Denizaltı Savunma Harbi, Su-üstü Savunma Harbi, İstihbarat, Gözetleme ve Keşif, Ufuk Üstü Hedefleme, Arama Kurtarma gibi önemli görevleri üstlenebilmektedir.

P-235 uçaklarında bulunmayan Link 16 sistemi, MK54 torpidosu taşıma ve atma gibi yeni özelliklere ilaveten P-72 uçakları, daha uzun süre görev icra edebilecek kabiliyete sahiptirler.

MELTEM-III Projesi P-72 Deniz Karakol Uçağı
MELTEM-III Projesi P-72 Deniz Karakol Uçağı

MELTEM-III Projesi ve Türk Savunma Sanayii

Proje kapsamında Türk Sanayinin yoğun katılımı saülanmıştır. TUSAŞ tarafından detay parça üretimi, uçak modifikasyonu, malzeme tedariki, yer ve uçuş testleri desteği ve Entegre Lojistik Destek aktiviteleri gerçekleştirilmiştir.

ASELSAN tarafından ekipman tedariki sağlanmıştır. Uçaklarda, MİLSOFT tarafından üretilen Link 11 ve Link 16 sistemleri bulunmaktadır. Deniz Karakol Yer İstasyonu, HAVELSAN tarafından P-72 uçaklarına destek verecek şekilde güncellenmiştir.

ÖNERİLEN İÇERİK: GÖKDENİZ Yeteneklerini Zorlu Atışlı Testlerde Kanıtladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu