Türk Denizaltısı Milli Torpido AKYA ateşledi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait TCG GÜR (S-334) Denizaltısı, Marmara Denizi’nde Roketsan ana yükleniciliğinde geliştirilen Milli Torpido AKYA ateşledi.

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “TCG GÜR denizaltımız, Marmara Denizi’nde AKYA Talim Torpidosu atışını başarıyla icra etti.” ifadelerine yer verildi. Böylelikle AKYA Ağır Torpido’nun, GÜR Sınıfı Denizaltılara entegre edildiği, resmen doğrulanmış oldu.

STM Banner

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen Roketsan ana yükleniciliğinde başlatılan AKYA Ağır Sınıf Torpido Projesi, başarıyla devam ediyor. İlk test atışının Temmuz 2013’de gerçekleştirildi proje ile Roketsan; 533 milimetre çapındaki son derece modern bir ağır sınıf torpido mühimmatını, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın hizmetine sunmayı amaçlıyor.

AKYA Torpido, Milli Torpido AKYA

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; AKYA’nın geliştirme faaliyetleri, başarılı çıktılar alınarak devam ediyor. Proje kapsamında, 2021 yılı içerisinde düşük oranlı seri üretim faaliyetlerine başlanılacağı ve üretilen bu torpidolar ile de bir dizi atış testinin icra edileceği tahmin ediliyor.

AKYA; bu atış testlerinin de başarıyla tamamlanmasının ardından, kullanımdaki mevcut ithal muadilleri ile rekabet yeteneğine sahip üst düzey bir Ağır Sınıf Torpido Mühimmatı olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanıma alınacak.

AKYA’nın kullanacağı denizaltı platformlarının ise ilki 2022 yılında envantere alınması planlanan TCG PİRİREİS (S-330) olan Reis Sınıfı Denizaltılar ile halihazırda envanterde dörder adet bulunan Preveze ve Gür Sınıfı Denizaltılar olduğu bilinmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu