Türk F-16’larının İdlib’e giriş sebebi belli oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 Fighting Falcon savaş uçakları, geçtiğimiz günlerde İdlib hava sahasında görüntülenmişti. F-16’ların Suriye’ye giriş sebebi oldu.

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere göre; Türk F-16‘ları, kimliği belirsiz bir insansız hava aracı (İHA) için Suriye hava sahasına giriş yaptı. İdlib’teki Türk askeri lokasyonlarına yaklaşan kimliği belirsiz İHA’ya Türk F-16’ları tarafından önleme gerçekleştirildi.

STM Banner

Her biri 2 uzun (AIM-120 AMARAAM) ve 2 kısa (AIM-9 Sidewinder) diye tabir edilen hava hava füzelerini taşıyan Türk F-16’ları, kimliği belirsiz İHA’yı önledi. Bahsi geçen İHA, bölgeden herhangi bir angajmana gerek kalmadan uzaklaştırıldı.

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada, “07 Ocak 2024 tarihinde İdlib’teki üs bölgelerimizi tehdit edebilecek ve milliyeti belirlenemeyen insansız hava aracı tespit edilmiştir. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından derhal önleme ve engelleme yapılmıştır. Suriye sınırındaki faaliyetler Rusya Federasyonu ile yakın koordinasyon içerisinde yürütülmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Türk F-16'ları Polonya Semalarında
Türk F-16’ları Polonya Semalarında

Türkiye’ye yönelik yeni bir göç dalgasının önlenmesi açısından kritik öneme haiz olan İdlib’te, birden fazla Türk Silahlı Kuvvetleri üs bölgesi bulunuyor. Bahsi geçen üs bölgeleri, İdlib’teki karşıt gruplar arasındaki olası çatışmaların engellenmesi ve bölgede asayişin sağlanması açısından kritik bir işleve sahip.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu