GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN Hava Hava Füzelerinden güzel haber

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli imkanlarla geliştirilen GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN Hava Hava Füzeleri’nin seri üretimleri yolunda önemli bir aşama daha kaydedildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan GÖKTUĞ Projesi kapsamında önemli bir aşama daha kat edildi. Proje kapsamında geliştirilen GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN Hava Hava Füzeleri, yeni gerçekleştirilen atışlı testler sırasında büyük başarı gösterdi.

STM Banner

Gerçekleşen doğrulama testi kapsamında değerlendirmede bulunan SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün açıklamasında şunları kaydetti: 

BOZDOĞAN  ve GÖKDOĞAN füzelerimizin tasarım doğrulama testleri tamamlanmıştır. Artık füzelerimiz kabul testleri için hazır. Bundan sonraki aşamada harp başlıklı mühimmat ile yapılacak testlerimizi gerçekleştirip, Hava Kuvvetlerimizin kullanımına sunacağız. Gök Vatan’ın güvenliği savunma sanayiimize emanet” 

Harp başlıklı GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN atışları yapılacak

Tasarım doğrulama testleri tamamlanarak kabul testleri için hazır hale gelen füzeler, bundan sonraki aşamada harp başlıklı mühimmat ile yapılacak testlere tabi tutulup, akabinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın kullanımına sunulacak. 

GÖKTUĞ Projesi

GÖKTUĞ Projesi Sözleşmesi, Hv.K.K.lığının hava-hava füzesi ihtiyaçları doğrultusunda, MSB ARGE ile TÜBİTAK SAGE arasında 14 Aralık 2012 tarihinde imzalanmış, Kasım 2016 tarihinde ise SSB’ye devredilmiştir. 

Mevcut GÖKTUĞ Projesi Sözleşmesi çerçevesinde Görüş İçi (BOZDOĞAN-GİF) ve Görüş Ötesi (GÖKDOĞAN-GÖF) olmak üzere F-16 PO-I uçakları için iki farklı konfigürasyonda füzenin tasarım ve geliştirmesinin gerçekleştirilmesi, kalifikasyonun tamamlanması ve prototiplerinin teslimatı planlanmaktadır. 

BOZDOĞAN

Hv.K.K.lığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda BOZDOĞAN ve GÖKDOĞAN Füzelerinin 25’er adetlik Düşük Ölçekli İlk Üretim ve F-16 PO-III uçaklarına entegrasyonuna yönelik olarak hazırlanan “GÖKTUĞ F-16 PO-III Entegrasyonu ve Düşük Ölçekli İlk Üretim Tedariki Projesi Sözleşmesi” 07 Temmuz 2023 tarihinde imzalanmıştır. 


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu