Türk F-16’larının yeni elektronik harp suiti belli oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki F-16 savaş uçakları için AN/ALQ-257 Entegre Viper Elektronik Harp Süiti (IVEWS) tedarik edilecek.

F-16 filosunun modernizasyonu için Türkiye’den ard arda adımlar gelmeye devam ediyor. ABD’li Northrop Grumman şirketinin Navigasyon, Hedefleme ve Beka Biriminin Başkan Yardımcısı James Conroy, Türkiye’nin F-16 filosu için AN/ALQ-257 Entegre Viper Elektronik Harp Süiti tedarik etmeye karar verdiğini açıkladı. Bunun, şirketin IVEWS için ilk büyük Yabancı Askeri Satışı olduğunu söyledi.

STM Banner

Conroy 30 Ocak’ta verdiği bir mülakatta “Türkiye’ye yeni tedarik edeceği uçaklar ve mevcut uçakların modernizasyonu için 150’den fazla elektronik harp sistemi teslim edeceğiz” dedi. Türkiye, ABD’nin ardından AN/ALQ-257 IVEWS’i tedarik etmeye karar veren ikinci ülke oldu.

Ayrıca Conroy’a göre; IVEWS sistemine yönelik uluslararası ilgi, karşı karşıya kalınan radyo frekansı (RF) tehditlerinin giderek çeşitlenmesi ve teknolojik olarak olgunlaşması nedeniyle ortaya çıktı.

F-16 IVEWS ne işe yarıyor?

IVEWS; yeni nesil bir dijital radar ikaz alıcısı, EH uygulamaları için özel olarak tasarlanmış gelişmiş bir işlemci ve F-16’nın boyut, ağırlık ve güç gereksinimleri için optimize edilmiş antenlere sahip yüksek güçlü vericiler içeriyor. Sistem, F-16 Blok 70’in AN/APG-83 SABR AESA radarı ile ‘tam uyumlu olarak’ çalışabiliyor.

Slovakya-F-16-Blok-70

Özetle IVEWS gibi sistemler, bulunduğu platforma yönelen radar güdümlü tehditleri algılayarak karşı elektronik harp faaliyetinde bulunuyor. Böylelikle radar kilidinin kırılması ve/veya tehdit füzelerin farklı rotalara yönlendirilmesi sağlanıyor.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından kısa süre önce yapılan açıklamaya göre; Türkiye, azami 23 milyar dolar bedel ile 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ve 79 adet modernizasyon kiti ile çok sayıda ek mühimmat ve ekipman tedarik edecek.

Tedarik edilecek F-16 Blok 70 savaş uçaklarında, kaynak kodlarının yabancı olması nedeniyle yerli mühimmat ve sistemler şu an için kullanılamayacak. Bu nedenle uçakların yanında geniş çaplı mühimmat ve muhtelif sistem tedariki de gerçekleştiriliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu