Türk F-16’sı elektronik harp poduyla havalandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye ile Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri arasında ortak olarak düzenlenen TurAz Karatlı-2019 Tatbikatı, başarıyla devam ediyor. Tatbikata Türkiye’den; T-129 ATAK Tarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, S-70 Sikorsky Genel Maksat Helikopteri, F-16 Block 50 savaş uçakları, C-130 Hercules Nakliye Uçağı ve CN-235 Deniz Karakol Uçağı katılıyor.

Tatbikata katılan CEYLAN Filoya ait F-16 Block 50 savaş uçakları, tatbikat kapsamında öngörülen birtakım görevleri başarıyla icra ettiler. Türk F-16 Block 50 savaş uçakları, tatbikatta esnasında gerçekleştirdiği uçuşlar esnasında AN/ALQ-211 V9 elektronik harp poduyla dikkat çekti. CEYLAN Filoya ait F-16 Block 50 tipi savaş uçağının beş numaralı istasyonuna yüklenen AN/ALQ-211 V9 elektronik harp podu, durumsal farklılık sağlayan bir sistemdir. Düşman hava savunma sistemlerine karşı kullanılan AN/ALQ-211 V9, bağlı bulunduğu platformu Radar Frekans (RF) Güdüme sahip tehditlere karşı korumaktadır. Tehdit anında uyguladığı jamming ile füze kilidini kıran sistem, flare karşı tedbir sisteminin salınımı için pilotu ikaz etmektedir.

STM Banner

Türk Hava Kuvvetleri, 2014 yılında imzalanan sözleşme ile Exelis Electronic Systems (ES) firmasından 36 ila 80 milyon dolar arasında bir bedelle AN/ALQ-211 V9 podları tedarik etmişti.

TÜBİTAK-BİLGEM tarafından geliştirilen F-16 Elektronik Destek Podu için tıklayınız…

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu