Türk füzeleri milli dikey atım sisteminden ateşlenecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı olan muharip platformları milli imkanlarla geliştirme faaliyetleriyle paralel olarak, bu platformlar tarafından kullanılan silah sistemlerinin de milli imkanlarla geliştirilmesi yönünde birtakım çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda Roketsan ana yükleniciliğinde geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesi, ilk kez geçtiğimiz günlerde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınan TCG KINALIADA (F-514) Korvetine entegre edilmişti. Muadillerinden çok üstün yeteneklere sahip olan ATMACA’nın, Kasım 2019’da gerçekleştireceği test faaliyetlerine müteakiben 2020 yılında envantere alınması planlanıyor. ATMACA’ya ek olarak, yine muharip platformlarımız tarafından kullanılacak olan; AKYA Ağır Sınıf Torpido, çeşitli hava savunma füzeleri ve GEZGİN Seyir Füzesi gibi projelerde de çalışmalar devam ediyor.

STM Banner
HİSAR-A Alçak İrtifa Hava Savunma Füzesi (AİHSF)

Deniz platformlarından ateşlenecek hava savunma ve seyir füzelerinin ihtiyaç duyduğu dikey atım sistemi için ise Milli Dikey Atım Sistemi (MDAS) projesi kapsamında birtakım çalışmalar gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda; 2027 yılından itibaren envantere girmesi planlanan TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi (HSHM) olmak üzere muharip gemilerde, MDAS’ın kullanılması düşünülüyor. Bu muharip gemiler tarafından kullanılacak olan HİSAR-A, HİSAR-O, HİSAR-U (SİPER) Hava Savunma Füzeleri ve GEZGİN Seyir Füzesi, Milli Dikey Atım Sistemi (MDAS) tarafından ateşlenecek. MDAS, ASELSAN ve Roketsan iş birliği ile geliştirilecek. Böylelikle Türk Donanması tarafından halihazırda kullanılmakta olan ve ABD tarafından geliştirilen MK-41 VLS’nin yerini MDAS alacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu