“Türk Hava Kuvvetleri Kadın Pilot Adaylarına Kapıyı Kapattı” iddiasına yönelik resmi açıklama

Roketsan-ATMACA-Banner
Geçen gün Facebook sayfamızdan paylaştığımız “Türk Hava Kuvvetleri Kadın Pilot Adaylarına Kapıyı Kapattı” başlıklı haberlerle alakalı gönderimizde belirttiğimiz gibi Türk Hava Kuvvetleri resmi açıklamayla kadın adaylara kapısını kapatmadığını beyan etmiştir.
 
Yalnızca şuan için acil ihtiyaç kapsamında dışarıdan temin edilen 4 yıllık fakülte mezunları arasında erkek öğrenciler intibak eğitimine daha kısa sürede uyum sağladığı ve pilotaj şartlarına daha uygun olduğu için tercihte öncelikli durumdalar.
 
Kadın Pilot adayları ise (tabi yine şartları sağladığı takdirde) Hava Harp Okulunda eğitim alıp Türk Hava Kuvvetleri saflarında pilot olarak görev yapabilirler. Bu konuda herhangi bir engel bulunmamaktadır…
 
Hava Kuvvetlerinin yaptığı açıklama şöyle:
 
“Bu yıl içinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda temin var. Birincisi Hava Harp Okulu’nun birinci sınıflarına yani hazırlık sınıfına olan temin. Buraya 4 tane bayan temin ettik. Bunlar 5 yıl sonra teğmen olarak mezun olacaklar ve pilot da olabilecekler. Herhangi bir sıkıntı yok. İkincisi şu anda hâli hazırda Hava Harp Okulu 4. sınıfları da teğmen olarak mezun ediyoruz. Üçüncü sınıflara da 6 kişi temin ediyoruz. Onun da kılavuzu bugün yarın çıkacak. Sadece dış kaynaklı temin edeceğimiz mühendislik kaynaklarına 15 Hafta sonra kısa bir askeri eğitim alacakları için bayan tercih etmedik.”
Ä°lgili resim

Kaynak: SavunmaSanayiST.com – Aydınlık Gazetesi

STM Banner
  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu