Türk Hava Kuvvetleri personeli Rusya’da S-400 eğitimine başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Tedarik Projesi kapsamında, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı mensubu personeller, Rusya’nın Gatchina şehrine intikal ederek S-400 eğitimine başladı.

Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi kapsamında; Rusya’nın Gatchina şehrinde S-400 Eğitimi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı mensubu personelin katılımı ile başladı” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Türkiye’nin hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin tedarik sözleşmesi 11 Nisan 2017’de imzalanmış, sözleşme kapsamında S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci batarya malzemelerinin intikali 12-25 Temmuz 2019 tarihleri arasında tamamlanmıştı. Toplam değeri 2.5 milyar dolar olan ve 2 sistem yani 4 batarya S-400 tedarikini içeren anlaşma kapsamında ikinci batarya teslimatları, Ağustos ayı içerisinde başlamıştır. Tüm teslimatların, 2020 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu