Bayraktar TB2 Avcısı geliştiren Yunan savunma şirketi battı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunan savunma sanayii şirketi Soukos Robots, birikmiş borçları sebebiyle batma aşamasına geldi. Şirket, ‘Bayraktar TB2 Avcısı’ mottosuyla Minotor adlı bir Anti-Dron Sistemi geliştirdiğini açıklamıştı.

Edinilen bilgiye göre; savunma sanayii alanında faaliyet gösteren Yunan Soukos Robots şirketi, ettiği zararlar ve birikmiş borçları sebebiyle batma aşamasına geldi. Şirket bir süre önce, ‘Bayraktar TB2‘ gibi SİHA’lara karşı olarak geliştirmekte olduğu Minotor adlı bir Anti-Dron Sistemi’nin tanıtımını gerçekleştirmişti.

STM Banner

Lazer tabanlı bir anti-dron sistemi olarak lanse edilen ‘Minotor’ adlı sisteme ilişkin olarak 2022 yılı sonundan bu yana herhangi yeni bir haber, basına yansımadı. Zırhlı bir 8×8 araç üzerine inşa edilen sistemde; radar, elektro-optik sistem, bomba atar ve lazer silahının bulunacağı iddia edilmişti.

Soukos Robots şirketinin Larissa’daki ana tesisleri de dahil olmak üzere önümüzdeki ay için belirlenen gayrimenkul ihaleleriyle karşı karşıya olduğu iddia ediliyor. Şirketin, 12.7 milyon avroya ulaşan zararı ve 41.9 milyon avroluk borcu bulunuyor.

Minotor ismi, Yunan mitolojisinde yarı insan-yarı boğa yaratık anlamına geliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu