Türk Hava Kuvvetleri’ne T70 Helikopteri Teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ, Türk Hava Kuvvetleri’ne ilk T70 Genel Maksat Helikopteri teslimatını gerçekleştirdi. Türk Hava Kuvvetleri, uzun dönemin ardından yeni helikopter teslim aldı.

T70 Genel Maksat Helikopteri teslimatlarına Aralık 2022’de başlayan TUSAŞ, hızla teslimatları sürdürüyor. TUSAŞ geçtiğimiz gün, Türk Hava Kuvvetleri’ne ilk T70 Genel Maksat Helikopteri’ni teslim etti. Böylelikle Türk Hava Kuvvetleri, uzun yılların ardından ilk kez envanterine yeni bir helikopter almış oldu.

STM Banner

Halihazırda Türk Hava Kuvvetleri, AS-532 Cougar ve UH-1 tipi genel maksat helikopterlerini kullanıyor. Kuvvet, çok uzun bir süredir envanterine yeni bir helikopter katmamıştı. Özellikle 135. Ateş Filo’nun bütün yükünü, AS-532 Cougar helikopterleri çekiyordu. Mavi boyama sahip Türk Hava Kuvvetleri’nin T70’lerine, ilerleyen dönemde M134 Gatling Topu entegrasyonu gerçekleştirilmesi de muhtemel.

5 T70 Helikopteri Teslim edildi

TUSAŞ tarafından şu ana kadar; Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığı’na birer helikopter teslim edildi. TUSAŞ, 2024 yılına kadar 38 adet helikopterin üretimini tamamlayacak.

T70-Helikopteri

ABD’den T70 İçin Lisans Uzatma Talebinde Bulunulacak

İlk etapta bu 5 kullanıcı için 109 adet helikopterin üretimi planlanıyordu. Ancak Türkiye’nin ABD’den aldığı 10 yıllık lisans hakkı, yakın gelecekte dolacak. Bu sebepten ötürü TUSAŞ, 2024 yılına kadar 38 adet helikopterin üretimini tamamlayacak. Geri kalan 71 helikopter için TUSAŞ, ABD’den lisans süresinin uzatılması için talepte bulundu.

ABD Kongresi’nin onaylaması durumunda üretilecek helikopter sayısı, 109’a tamamlanacak. 109 adet helikopterden; Kara Kuvvetleri Komutanlığı 22 adet, Hava Kuvvetleri Komutanlığı 6 adet, Özel Kuvvetler Komutanlığı 11 adet, Jandarma Genel Komutanlığı30 adet, Emniyet Genel Müdürlüğü 20 adet ve Orman Genel Müdürlüğü’nün 20 adet helikopteri teslim alması planlanıyordu.

Orman Genel Müdürlüğü, alacağı helikopterlerin 17’sinden vazgeçerek bunları TSK ve Jandarma’ya devretti. Bu kapsamda Orman Genel Müdürlüğü için üretilmesi planlanan 17 helikopterden 14’ü TSK’ya, 3 adedi de Jandarma Genel Komutanlığı’na aktarıldı.

T70-Orman

TUSAŞ T70 Projesi

T70 Genel Maksat Helikopteri Projesi kapsamında; Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde ve Sikorsky, ASELSAN, TEI, Alp Havacılık firmalarının alt yükleniciliğinde, Sikorsky Aircraft firmasının S70i Helikopteri’nden yola çıkılarak geliştirilen T70 Genel Maksat Helikopteri, Türkiye’de lisans altında üretim modeliyle, 5 farklı kullanıcıya teslim edilecek.

109 adet üretilecek olan helikopterin kullanıcıları; Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü.

Proje kapsamında, ana yüklenici TUSAŞ; T-70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm ana parçaların üretimini, nihai montaj işlemlerini, testlerini ve entegre lojistik desteğini; ASELSAN, temel aviyoniklerin geliştirilmesini, entegrasyonunu ve Sikorsky ile birlikte helikopter kokpiti geliştirilmesini (IMAS); TEI, T700 motorunun üretimini; Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçalarının üretim ve montajını gerçekleştiriyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com özel haberidir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu