Türk heyetin Katar ziyaretinde gündem savunma sanayii

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, beraberinde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Katar’ı ziyaret etti. Görüşmelerde, savunma sanayii ana gündem maddesini oluşturdu.

Ziyaret kapsamında Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile görüşen Yılmaz ve Şimşek, iki ülke arasındaki stratejik iş birlikleriyle ilgili istişarelerde bulundular. Savunma sanayii ise görüşmelerdeki ana gündem maddelerinden birisi oldu.

STM Banner

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Katar ziyaretine ilişkin, “Bugün gerçekleştirdiğimiz ziyaretimizde ele aldığımız yeni projelerin yanı sıra özellikle savunma sanayi ve enerji alanlarında işbirliğimizi derinleştirmeyi hedefliyoruz. İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve ortak çıkarlarımızın güçlendirilmesi adına atılan adımlar, gelecekte daha da olumlu sonuçlar doğuracaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile Katar’ın savunma sanayii alanındaki iş birliği, her geçen gün artarak devam ediyor. Katar’ın Türkiye’den tedarik ettiği Türk savunma sanayii ürünleri arasında; Bayraktar TB2 SİHA, çeşitli hassas güdümlü mühimmatlar, zırhlı kara platformları, askeri gemiler ve ani müdahale botları bulunuyor.

Katar-Bayraktar-TB2
Katar’a ait Bayraktar TB2 SİHA

Öte yandan iki ülke arasında henüz büyük çaplı bir platform tedarikine yönelik anlaşma imzalanmadığı biliniyor. Bununda birlikte SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgilere göre; Katar ile Türkiye, bir süredir MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tedarikine yönelik görüşmeler gerçekleştiriyorlar. Ayrıca Katar’ın, Türkiye’den ALTAY Ana Muharebe Tankı tedarikiyle de ilgilendiği biliniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu