Romanya’dan 155mm Kundağı Motorlu Obüs tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna-Rusya Savaşı sonrasında Avrupa ülkelerinin silahlanma hamleleri devam ediyor. Bu kapsamda yeni bir modernizasyon hamlesi de Romanya’dan geldi. Romanya, toplamda 90 adet kundağı motorlu obüs tedarik etmeyi planlanıyor.

Nisan ayının sonunda Romanya Savunma Bakanlığı tarafından birçok silah tedariki için parlamentodan izin istenmişti. Bu doğrultuda Romanya, çok yakın gelecekte ordusunu 155 mm’lik obüslerle donatmaya yönelik tedarik programını başlatacak.

STM Banner

155mm obüs tedariki için Güney Kore üretimi K9 Thunder, değerlendirilen sistemler arasında yer alıyor. Bu bağlamda, K9 Thunder kundağı motorlu obüslerin bazı bileşenlerinin Romanya’da üretilmesi amacıyla Güney Koreli savunma sanayii şirketi Hanwha ile Romanya Savunma Bakanlığı arasında görüşmeler yapıldı.

Romanya Ekonomi Bakan Yardımcısı Daniela Nicolescu “Kore savunma sanayiinin, teknolojilerin transferine ve üretimin Romanya’da yerelleştirilmesine dayalı ortak geliştirme çözümleri sunabilmesi sevindirici. Bunların boş sözler olmadığını kanıtlamak için, yılın başından beri iki Koreli şirket olan Hanwha ve Poongsan ile 155mm kundağı motorlu obüsün üretimini görüştük.” dedi.

K9 Thunder Obüsü
K9 Thunder Obüsü

Resmi bilgilere göre program, beş adet 155mm kundağı motorlu obüs taburu satın alınmasını içeriyor. Programın toplam değerinin 1.9 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Her bir obüs taburu içerisinde 18 adet kundağı motorlu obüs olacağı belirtiliyor. Alınması planlanan kundağı motorlu obüs, ihale yöntemiyle seçilecek. Şimdilik hangi şirketlerin ve obüslerin ihalede yarıştığı bilinmese de K9 Thunder ile Güney Kore’nin elinin oldukça güçlü olduğu değerlendiriliyor.

Romanya, birçok Avrupa ülkesi tarafından kullanılan K9 Thunder’ı envanterine katmaya karar verirse ilk etapta 54 adet olmak üzere toplamda 90 adetlik bir siparişte bulunacak.

Polonya’nın K9 Thunder Siparişi

Geçtiğimiz yıl Polonya tarafından ilk etapta 212 adetlik K9 Thunder kundağı motorlu obüs siparişi verilmişti. Tedarik edilecek K9’ların büyük bir kısmı, Polonya’da üretilecek, 2. etap ile toplamda 600’den fazla K9 obüsü, Polonya Ordusu envanterine katılacak. Ayrıca Polonya ve Güney Kore, deneyimlerini birleştirerek daha gelişmiş bir K9 varyantını ortaklaşa üretecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu