Türk İHA’ları Yunanistan’ı ürküttü

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA-B ve Baykar Makina tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 İnsansız Hava Araçları (İHA), uzun süre önce Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın (Dz.K.K.lığı) envanterine girmişti.

Kısa süre içerisinde operasyonel olan ve Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) ile CİRİT/MAM-L/MAM-C mühimmatlarını da taşıma kapasitesi bulunan milli insansız hava araçları, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde, Ege ve Akdeniz üzerinde çok yoğun bir şekilde uçuş gerçekleştirmekteler. Bazı Yunan haber sitelerinde ve forumlarda paylaşılan metinlere göre Ege Denizi ve Akdeniz üzerinde çok yoğun uçuş gerçekleştirmekte olan Türk Dz.K.K.lığı bağlısı insansız hava araçları, Yunanistan’ı ürküttü. Söz konusu paylaşımlarda, Türk insansız hava araçlarının zaman zaman Kos adasında yaşayanlar tarafından görülebildiği ve bu durumdan endişe duyulduğu ifade edildi.

STM Banner
Dz.K.K.lığı envanterinde bulunan Bayraktar TB2

Öte yandan Yunan haber platformlarının, Türk Savunma Sanayiinde yaşanan gelişmeleri sıkı bir şekilde takip ettiği ve hatta geçtiğimiz günlerde Türk Deniz Kuvvetlerine ait ANKA-B tipi insansız hava araçlarında kullanılacak olan ASELSAN Sentetik Açıklıklı Radar (SARPER) Sisteminin envantere girişinin, birçok Yunan haber sitesi tarafından paylaşıldığı da dikkat çekti.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl Ege Denizinde seyretmekte olan Türk Dz.K.K.lığına ait ANKA-B tipi insansız hava aracına, Yunan Hava Kuvvetleri’nin (HAF) F-16 savaş uçakları ile önleme gerçekleştirmesi, uzun süre alay konusu olmuştu. Yunanistan tarafı bu olayların üzerine, kısa bir süre önce ABD’ye 3 adetlik Reaper tipi insansız hava aracı siparişi vermişti.

Bayraktar TB2 Ege Semalarında (12.05.2019)

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu