Türk pilotlarının F-35 uçuşları kesildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin Rusya Federasyonu’ndan S-400 Hava Savunma Füze Sistemi tedariği gerekçesiyle, ABD’deki Luke Hava Üssünde bulunan Türk F-35 pilotlarının uçuşlarını ve F-35 ile ilgili dokümanlara ulaşımını kesti.

Geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakanlığı tarafından Türkiye’ye gönderilen mektupta, Türkiye’nin 31 Temmuz 2019’a kadar S-400 alımından vazgeçmesini aksi taktirde F-35 ambargosu ve CAATSA yaptırımları uygulanacağı ifadelerine yer verilmişti. Ancak Foreign Policy tarafından yapılan habere göre ABD, 31 Temmuz 2019’u beklemeden bu konuyla ilgili somut adımlar atmaya başladı. Bu kapsamda ABD’nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Üssünde bulunan Türk F-35 pilotları ile bakım eğitiminin uçuş/eğitim faaliyetleri ve F-35 ile ilgili dokümanlara ulaşımları kesildi. Pentagon sözcüsü Teğmen Mike Andrews, Luke Hava Kuvvetleri Üssündeki Türk pilotların artık uçmadığını doğruladı.

STM Banner

Öte yandan Rusya tarafından Türkiye’ye S-400 teslimatlarının 2 ay içerisinde başlatılacağı ve Türkiye’nin ilk S-400 sisteminin (2 batarya), üretim hattından çıktığı bilinmekte. Bunlara ek olarak Haziran ayı sonuna kadar Rusya, S-400’ler ile ilgili Türkiye’ye yaklaşık 10 kişilik bir teknik ekip gönderecek.

Luke Hava Üssünde halihazırda 2’si öğretmen olmak üzere 6 Türk pilotu ve 30’a yakın bakım ekibi personeli ile Türk Hava Kuvvetlerine teslimatları gerçekleşen 4 adet F-35A jeti bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. Tfx 35 ler daha erekene cekilir. Kendi ucagimizi kendimiz yapariz. Kotu komsu adami mal sahibi yapar. Savunma sanayimizde Amerika yi muttefik olmaktan cikarir yuzumuzu doguya ceviririz.

  2. Zaten bekliyorduk bunun yapılacağını geç bile kalındı birileri bunu ölçü gösteriyordu bu eğitimleri ama bu ölçü değildi.Daha önce eğitimini tamamlayan pilotlarımız var diye biliyorum çünkü.Asıl olan uçuş durdurmasında can sıkan konu eğer çeviriler doğru ise Üsteki bir komutanın güvenlik gerekçesi göstermesi F35 lerin sırrrının çalınması değil Güvenlik gerekçesi o zaman bu cümle çok kötü bir cümle gelecekte ABD’ye de zarar verecek bir cümle güvenlik gerekçesi ile İncirlikteki uçuşları durdurabilir. ABD’li pilotların veya Alamanlar herhangi bir üste veya İngilizler herhangi bir üste ABD’nin uçuşlarını kesebilir.Eğer günün sonunda bir çatışma yaşarsak ya tahtan indireceğiz yada ya da tahttan indireceğiz birilerini.

  3. Valla bizde Abd nin incirlik basta olmak uzere diger onlarca üslerinin ilişigini kessek hiç fena olmayacak. Abd mutefik falan degil yasananlar bunu dogruladi. Yillardir Turkiye nin toparlanmasini asla istemediler ve istemiyorlar. Abd den komple kurtulmak lazim, hic gerek yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu