Türk S-400’ü teslimata hazır

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu, Türkiye’ye teslim edilecek S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sisteminin teslim ve uygulama süreci için hazırlıklarını tamamladı. İlk etapta uygulamaları yerinde incelemek üzere 9 kişilik özel ekibini Türkiye’ye gönderecek olan Moskova yönetimi, hazırlıklarının yüzde 99’unu tamamladı. Rus yetkililer sürecin sadece Türkiye’ye nakil bölümünün beklendiğini ifade ediyor. Askeri bir üsten nakliye uçakları ile Türkiye’ye getirilmesi planlanan S-400’lerin bugün nakil işleminin yapılacağı askeri üsse getirildikleri öğrenildi. Öte yandan Rus teknik ekibi ise Cuma günü Ankara’ya ulaşacak.

Rusya, Türkiye’ye S-400 komplekslerinin ilk sevkiyatını yapmaya hazır. Teslimatın en geç temmuz ayının 9’una kadar yapılmasının planlandığını ifade eden Rus diplomatik kaynakları, teslimatın yüzde 99 seviyesinde olduğunu belirtirken, Türkiye’ye gelecek olan özel ekibin ‘olur’ vermesinin ardından nakil işlemleri için ‘start’ verileceğini belirttiler.

STM Banner

Ek olarak SavunmaSanayiST.com’un edindiği bilgilere göre hava yolu ile gerçekleşmesi planlanan teslimatlar, günlerce devam edecek.

Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında Eylül 2017’de imzalanan sözleşmeye binaen, Türkiye’ye S-400 Hava Savunma Füze Sistemi teslimatlarının Temmuz 2019’da başlaması ve ilk sistemin ise Kasım 2019’da operasyonel hale getirilmesi planlanıyor. Türkiye, 2.5 milyar dolar karşılığında Rusya Federasyonu’ndan toplamda 2 sistem (4 batarya) S-400 Hava Savunma Füze Sistemi tedarik edecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Gelecek kargo ucaklari Türk ve Rus hava kuvvetlerinin sıkı korumasi altinda gelsin, ucaklari tekrar tekrar kontrol edin aman bisey olmasin. Deniz yoluyla donanma korumasi altinda da gelebilir. Belki yavas olur ama daha guvenli olur. Cok gerekliyse bizim limanlardan kara yolu + hava yolu yapilsin. Cok dikkat edin cocuklar cok dikkat edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu