Türk savunma sanayii heyeti kritik dönemde Azerbaycan’da

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde Türk savunma sanayii sektöründen bir heyet, resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan’a intikal etti.

Azerbaycan’ın Karabağ’daki terörle mücadele operasyonunun tamamlanmasının hemen ardından, Türk savunma sanayiinden bir heyet Azerbaycan’a intikal etti. Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Gökhan Uçar’ın başkanlık ettiği heyette, çeşitli savunma sanayii şirketlerinden temsilciler bulunuyor.

STM Banner

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı’yı da ziyaret eden heyet, Büyükelçi Bağcı’ya Milli Muharip Uçak KAAN‘ın maketini hediye etti. Azerbaycan, geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin 5. nesil savaş uçağı KAAN’ı geliştirmek için başlatılan Milli Muharip Uçak Projesi’ne dahil olmuştu.

Öte yandan Savunma Sanayii Başkanlığı’nın yurtdışı teşkilatının oluşturulması çalışmaları kapsamında, ilk ‘Savunma Sanayii Müşaviri’ ataması da Azerbaycan’a gerçekleştirilmişti.

Halihazırda Azerbaycan; AKINCI, Bayraktar TB2, TRG-300, TRLG-230, MAM-L, MAM-C, MAM-T, LGK, KGK ve HAKİM gibi Türk savunma sanayii ürünlerini aktif olarak kullanıyor. Ancak SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgilere göre Azerbaycan’ın; taarruz helikopteri, obüs, hava savunma sistemi, taktik füze ve elektronik harp alanlarında da yakın gelecekte Türkiye’den tedarikte bulunması bekleniyor.

Haluk-Görgün-Azerbaycan
Erdoğan, Aliyev ve Görgün

Türk savunma sanayii sektörü, Azerbaycan Ordusu envanterindeki mevcut Sovyet yapımı teçhizatların modernizasyonu konusunda da aktif görev yapıyor. Bu kapsamda, Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait Su-25 savaş uçakları, TUSAŞ tarafından modernize edilerek “Su-25ML Modernize Laçin” olarak yeniden adlandırıldı. Modernize edilen uçaklara, Türk savunma sanayii üretimi güdümlü mühimmatlar da entegre edildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türk modernizasyonlu Azerbaycan Su-25ML uçağında işlem tamam


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu