İbrahim: Malezya Türk SİHA ve helikopterleriyle ilgileniyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Malezya, Türkiye’den insansız hava aracı (İHA) ve helikopter tedarik etmeyi planlıyor. Açıklama, Malezya Başbakanı Enver İbrahim’den geldi.

Geçtiğimiz günlerde BM Zirvesi kapsamında New York’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Malezya Başbakanı Enver İbrahim, önemli açıklamalarda bulundu. Başbakan İbrahim, ülkesinin Ankara’nın “uzmanlık alanı” olan insansız hava araçları (İHA) ve helikopterleri tedarik etmeyi düşündüğünü söyledi. Ancak nihai seçimin Malezya Silahlı Kuvvetler Konseyi tarafından yapılacağını açıkladı.

STM Banner

İbrahim, New York’ta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, “En iyisinin ne olduğunu, silahlı kuvvetlere bırakacağım. Benim politikam, Genelkurmay Başkanı’na da söylediğim gibi; neyin tedarik edileceği, neyin alınacağı konusunda herhangi bir müdahale etmemek.” dedi.

Başbakan İbrahim, Malezya Savunma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’ndan, Türk hükümeti ile tedariki sonuçlandırmak için görüşmeler yapmasını isteyeceğini söyledi. Başbakan ayrıca Erdoğan’ın Aralık ayında Kuala Lumpur’u ziyaret etmeyi kabul ettiğini de açıkladı.

Öte yandan Malezya’nın, ANKA SİHA tedarikiyle ilgilendiği biliniyor. Helikopter alanında ise Malezya’nın, T129 ATAK ve T625 GÖKBEY seçenekleri mevcut.

İLGİLİ İÇERİK: Malezya ANKA SİHA Tedarikine Karar Verdi

Malezya’nın son dönemdeki savunma tedarikleri

Malezya’nın Ankara’dan yapmayı planladığı alım, Güney Kore ile 18 adet FA-50 savaş uçağı alımı için anlaşma imzalamasından birkaç ay sonra duyuruldu. Korea Aerospace Industries, 4.08 milyar ringgitlik (910 milyon dolar) alım için Hindistan’ın Tejas hafif savaş uçağı ve Çin’in JF-17’sini geride bırakmıştı.

FA-50
FA-50

Haberlere göre bu satın alma, Malezya Silahlı Kuvvetleri’nin eskimiş uçaklarının yerini alacak.

Son satın almalara rağmen Malezya, Güneydoğu Asya’daki ülkeler arasında silahlanmaya en az harcama yapanlardan biri olmaya devam ediyor.

Reuters’in 2019’da bildirdiğine göre; Savunma Bakanı Mohamad Sabu’nun, savunma teçhizatı tedarikine yardımcı olmak üzere palmiye yağı kullanmak için çeşitli ülkelerle görüşmeler başlattı. Sabu, “Palmiye takas ticaretini kabul etmeye hazırlarsa, bu yönde ilerlemeye çok istekliyiz” dedi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu