Türk savunma sanayiinden 10.2 milyar dolarlık sözleşme

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma ve havacılık sanayii sektörü, 2023 yılı içerisinde 10.2 milyar dolar tutarında ihracat sözleşmesi imzaladı. Sektörün ihracat geliri ise 5.5 milyar dolar oldu.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Türk savunma ve havacılık sanayii sektörünün ihracat performansıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sektörün 2023 yılı ihracat gelirinin 5.5 milyar dolar olduğu bilinirken, yıl içerisinde imzaladığı ihracat sözleşmelerinin tutarı ise 10.2 milyar dolar oldu.

STM Banner

Prof. Dr. Haluk Görgün tarafından yapılan açıklamada, “Savunmanın yüzyılına birbirinden önemli yeni sözleşmelerle giriyoruz. Sürdürülebilir ihracat hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Dün açıkladığımız rekor seviyedeki 2023 yılı Savunma ve Havacılık Sanayii İhracatımızla yeni bir kilometre taşını daha geride bıraktık. Bugün ise 2023 yılında imzaladığımız yeni sözleşmelerle çıtayı daha da yukarı taşıyoruz.

İnsansız hava araçları başta olmak üzere, helikopterler, kara araçları, deniz araçları, silah ve mühimmatlar, füze sistemleri, elektronik sistemler ve radar sistemleri üreten firmalarımız 2023 yılında toplam değeri 10,240 Milyar Doları aşan sözleşmeler imzaladılar.

Haluk-Görgün-Twitter-Görsel

Bu yıl itibarıyla başlayacağımız teslimatlarımızla 2024 ve sonrası ihracat rakamlarımızı daha da yukarı taşıyarak yeni rekorları ülkemize kazandıracağız.

Harp sahasında kendini kanıtlamış, yüksek teknoloji içeren güvenilir ürünlerimizi dost ve müttefik ülkelerle paylaşmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu