Avrupa Patriot füzelerine doyacak: 5.5 milyar dolar

Roketsan-ATMACA-Banner

NATO Destek ve Tedarik Ajansı NSPA, Patriot Hava Savunma Füzesi tedariki için COMLOG şirketiyle 5.5 milyar dolar tutarında bir sözleşme imzaladı.

NSPA’in sözleşme imzaladığı COMLOG şirketi, ABD’li Raytheon ile Almanya merkezli MBDA Germany şirketlerinin iştiraki konumunda bulunuyor. COMLOG aracılığıyla tedarik edilecek Patriot füzeler; Almanya, Hollanda, Romanya ve İspanya’ya teslim edilecek.

STM Banner

Sözleşme kapsamındaki tüm opsiyonların kullanılması durumunda Avrupa ülkeleri, toplamda 1000 adet Patriot GEM-T Füzesi tedarik edecek. Patriot sisteminde kullanılan GEM-T Füzeleri; taktik balistik füze, savaş uçağı ve seyir füzesi hedeflerine karşı kullanılıyor. GEM-T, anti-balistik füze maksatlı kullanılan PAC-3 ve PAC-3 MSE füzelerinden geriye kalan boşluğu dolduruyor.

Almanya’ya Patriot üretim tesisi kurulacak

Raytheon şirketi, COMLOG’un GEM-T füzelerinin Avrupa’daki üretimini “genişleteceğini” açıkladı. NATO, anlaşmanın Almanya’da bir Patriot üretim tesisinin kurulmasına yol açacağını paylaştı.

Patriot

Ukrayna tarafından aktif olarak kullanılan Patriot Hava Savunma Sistemi için füze sevkiyatını, çeşitli NATO üyesi ülkeler yapıyor. Bu nedenle birçok ülkenin Patriot füzesi stoku, kritik seviyenin altına düşmüş durumda. ABD, bu duruma karşı ilk olarak Japonya’da üretilen Patriot füzelerini tedarik etmeyi planlanıyor. Japonya’daki üreticilerin Patriot füzelerinin ABD ve ABD aracılığıyla farklı ülkelere ihraç edilmesine yönelik karar, geçtiğimiz günlerde Japonya tarafından verilmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu