Türk Savunma Sanayiinden Irak Çıkarması

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, beraberinde Türk savunma sanayii şirketlerinin temsilcilerinden oluşan heyet ile Irak’ı ziyaret etti.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Prof. Dr. İsmail DEMİR, beraberinde geniş bir heyet ile Irak’ın başkenti Bağdat’a bir ziyaret düzenledi. Türkiye’nin Irak Büyükelçisi Ali Rıza GÜNEY tarafından karşılanan DEMİR, beraberindeki heyet ile Irak Askeri Sanayileşme Teşkilatı Başkanı Mohamed Aldaraji ile toplantıda bir araya geldi.

STM Banner

Toplantıda; ASELSAN Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL ve STM Genel Müdürü Özgür GÜLERYÜZ’ün de bulunduğu görüldü. Türk savunma sanayii şirketleri tarafından Irak Askeri Sanayileşme Teşkilatı yetkililerine çeşitli sunumlar da gerçekleştirildi.

Toplantıda temsil edilen Türk savunma sanayii firmaları ise şu şekilde: ROKETSAN, ASELSAN, TUSAŞ, HAVELSAN, STM, FNSS Savunma, MKE A.Ş., ASFAT, Otonom Teknoloji ve Otokar.

savunma-sanayii-ırak

“Türkiye’den Irak’a Teknoloji Aktarımı”

Demir, Bağdat’taki temaslarının ardından Irak Savunma Sanayii Başkanı Muhammed Derraci ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Irak ile birçok alanda iyi ilişkilerin geliştiğini ifade eden Demir, “Savunma sanayii alanı da bunlardan birisi olacak. Irak’ta barış ve istikrar alanında atılan adımlara destek olacağız. Burada yaptığımız görüşmeler uzun vadede iş birliği ve çeşitli alanlarda ortak çalışmalara vesile olacaktır” dedi.

Muhammed Derraci de iki ülke arasındaki ilişkilerin köklü geçmişe dayandığını belirterek şunları kaydetti:

“Türkiye’den Irak’a teknoloji aktarımı konusunda anlaştık. Irak ve Türkiye arasında ortak askeri sanayi konusunda Türk tarafından büyük bir anlayış gördük. Irak’ta hafif silah ve mühimmat ile uçak takip sistemleri üretimi yapılacak. Güçlerimizin sınır ve terör operasyonlarını izlemek için güvenlik takip balonları üretimi için de ortak mutabakat zaptı imzalandı.”

Irak, Türkiye’den SİHA, Helikopter ve EH Sistemleri Tedarik Edecek

Geçtiğimiz haftalarda Iraklı televizyon kanalı El Şarkiye’nin bir programına konuk olan Irak Savunma Bakanı Cuma İnad Sadun, Türkiye’den Bayraktar TB2 S/İHA, 12 adet T129 ATAK helikopteri ve 6 adet elektronik harp sistemi alımı için bir uzlaşıya vardıklarını açıklamıştı.

Iraklı kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere göre Savunma Bakanı Cuma Sadun; Bayraktar TB2 konusunda “uzlaşıya vardıklarını”, toplamda 12 adet T-129 ATAK helikopteri almaya “niyetli olduklarını” ve 6 adet elektronik harp sistemi “satın alma teklifi” olduğunu belirtti.

Irak’ın daha önce Baykar, TUSAŞ, FNSS ve ASELSAN ürünleriyle yakından ilgilendiği biliniyordu. Iraklı savunma yetkilileri Türkiye ziyaretleri sırasında bu şirketleri düzenli olarak ziyaret ediyordu.

ÖNERİLEN İÇERİK: Irak’tan Bayraktar TB2, T129 ATAK ve EH Sistemleri Açıklaması


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu