Lazer Güdümlü Mini Füze METE’den Tam İsabet

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından geliştirilen Lazer Güdümlü Mini Füze METE, hedefini tam isabetle vurdu. METE Füzesi’nin, bombaatarla da atılması planlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Roketsan’ın geliştirdiği ve testleri süren METE, İHA-İKA-İDA’larda kullanılacak ve tek personel tarafından bombaatarla da ateşlenecek. METE füzemiz, Olimpiyat Şampiyonu okçumuz Mete Gazoz gibi hedefi 12’den vuracak!” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

METE Mini Füze Sistemi

Tek personel tarafından bomba-atar ile ateşlenebilecek METE, hafifliği ve küçük boyutu ile mini İnsansız Hava Araçları (İHA), İnsansız Kara Araçları (İKA) ve İnsansız Deniz Araçları ve (İDA) kara araçlarının kulelerine entegre edilebilecek şekilde tasarlandı.

Roketsan, bu sistemi, günümüzde meskûn mahal harp ortamındaki güvenlik güçleri için; keskin nişancı, toplu hedef ve düşmanla temasta takviyeye gelen unsurlar gibi tehditlere karşı, muharip güç etkinliğinin artırılması için harekete geçti.

METE, yaklaşık 1 kilogram ağırlığı ile birçok platformda kullanılabiliyor. Yarı aktif lazer arayıcı başlığı ile vuruş hassasiyeti yaklaşık 1 metre CEP olan ve 1000+ metre menzile ulaşabilen bu sistemin geliştirme çalışmaları sürüyor.

Mete-Mini-Füze

Lazer işaretleyici ile işaretlenmiş hedefe, minyatür arayıcı başlığı ve minyatür kontrol tahrik sistemi ile yönlenen METE, hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, olası keskin nişancı mevzileri gibi korunaklı olmayan hedeflere ve fırsat hedeflerine karşı etkin vuruş gücü sağlıyor.

Lazer Güdümlü Mini Füze Sistemi METE’nin Teknik Özellikleri

Çap40 mm
Uzunluk~  50 cm
Ağırlık~ 1,2 kg
Güdüm SistemiYarı Aktif Lazer
Azami Menzil~ 1000+ m
Vuruş Hassasiyeti 1 m (CEP)
Fırlatma/Bırakılma PlatformlarıDron’lar

Mini İnsansız Hava Araçları

Kara Platformları

[insanlı/insansız]

Deniz Platformları

[insanlı/insansız]

Silah Kuleleri

[insanlı/insansız]

Bomba Atar

ÖNERİLEN İÇERİK: Yeni Konfigürasyon CATS’in Testleri Gerçekleştirildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu