Türk SİHA’ları aynı anda Ege, Kıbrıs ve Suriye’de

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kısa süre içerisinde en stratejik sistemleri haline gelen Silahlı İnsansız Hava Araç’ları (SİHA), gerek keşif ve gözlem gerekse silahlı harekat yapabilme kapasiteleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin caydırıcılığını arttırıyorlar.

Halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı envanterlerinde, 100 adetten fazla ANKA ve Bayraktar TB2 tipi insansız hava aracı bulunmakta. İlk kez 2014 yılında güvenlik güçlerinin envanterine alınan insansız hava araçları, gerek iç güvenlik harekatlarında gerekse sınır ötesi harekatlarda çok aktif bir şekilde kullanılıyorlar. Terörle Mücadele Harekatı, Fırat Kalkanı Harekatı, Zeytin Dalı Harekatı ve Pençe Harekatı gibi Türkiye için son derece kritik operasyonlarda, son derece kritik görevler üslenen bu sistemler, Türkiye’nin milli çıkarlarını korumak için çok çeşitli bölgelerde yapan kara ve deniz unsurlarına destek sağlamaktalar.

STM Banner

Halihazırda; Ege, Kıbrıs ve Suriye’de eş zamanlı olarak keşif ve gözlem faaliyeti icra eden insansız hava araçları, bölgedeki en ufak hareketliliği bile anında tespit ederek harekat merkezlerine iletiyor ve böylelikle, Türk güvenlik birimlerinin bulunduğu bölgelerde istenmeyen olayların yaşanmasını engelliyorlar.

Ege’de uçuş gerçekleştiren Dz.K.K.lığı’na ait S/İHA
Kıbrıs’ta uçuş gerçekleştiren Dz.K.K.lığı’na ait S/İHA
Suriye’de uçuş gerçekleştiren TSK’ya ait S/İHA

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu