Türk SİHA’sını düşüren ABD F-16’sının kalktığı yer açıklandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Suriye’de Türkiye’ye ait ANKA SİHA’yı düşüren ABD’ye ait F-16 savaş uçağının kalkış gerçekleştirdiği ülke açıklandı. İddiaların aksine uçak, İncirlik’ten kalkmadı.

5 Ekim 2023 tarihinde ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-16 Fighting Falcon savaş uçağı, Suriye hava sahasında Türk güvenlik birimlerine ait ANKA Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)’nı düşürmüştü. Olayın ardından ise ABD’ye ait F-16’nın, nereden kalkış yaptığı merak konusu haline geldi.

STM Banner

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre; Türk SİHA’sını düşüren F-16’nın, Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nden kalktığı bilgisi gerçeği yansıtmıyor. İncirlik Hava Üssü’nde, çok uzun bir süredir yabancı ülkelere ait savaş uçağı bulunmuyor. ANKA SİHA’ya angajman gerçekleştiren ABD F-16’sının, Ürdün’den kalkış yaptığı biliniyor.

Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne bağlı Muwaffaq Salti Hava Üssü’nde, ABD’ye ait askeri hava platformları da konuşlu bulunuyor. ABD’ye ait hava platformları arasında ağırlığı; F-16 Fighting Falcon’lar ve MQ-9 Reaper SİHA’lar oluşturuyor.

ANKA-SİHA-031

“Gereği yapılacaktır”

ANKA SİHA’nın düşürülmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda, “Son harekattan önce de hem Dışişleri hem Milli Savunma bakanlıklarımız, hem de MİT Başkanlığı’mız seviyesinde aynı ikazlarda bulunduk. Adete ‘ak sütün’ içerisindeki ‘ak kılı’ ayırt etme hassasiyetiyle teröristler dışında kimseye zarar vermeden bu operasyonu yürüttük.

Buna rağmen, tatsız ve muhataplarımızın ifadesiyle ‘üzüntü verici’ bir hadise yaşanmasını engelleyemedik. Hiç şüphe yok ki bu olay, milli hafızamıza kayıt edilmiştir. Vakti, saati geldiğinde gereği muhakkak yapılacaktır.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu