Türk Dışişleri’nden Suriye’de vurulan ANKA ile ilgili açıklama

Roketsan-ATMACA-Banner

Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de ABD tarafından vurulan ANKA SİHA ile ilgili açıklamada bulundu. Bakanlık, SİHA’nın ‘farklı teknik değerlendirmeler’ sebebiyle kaybedildiğini açıkladı.

5 Ekim 2023 tarihinde Türk güvenlik güçlerine ait bir ANKA SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı), Suriye’de ABD Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 savaş uçağı tarafından vurulmuştu. ABD’nin ‘bölgedeki unsurlarımıza 500 metre mesafeye kadar yaklaştığı için vurmak zorunda kaldık’ dediği olayla ilgili olarak, Türk Dışişleri’nden bir açıklama yapıldı.

STM Banner

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “1 Ekim 2023 tarihinde gerçekleşen terör saldırısı sonrasında, meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda Irak ve Suriye’de PKK/YPG terör hedeflerine yönelik olarak Silahlı Kuvvetlerimiz ve İstihbarat Teşkilatımız tarafından kapsamlı operasyonlar başlatılmıştır.

Bu çerçevede, dün (5 Ekim) Suriye’nin kuzeyindeki Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgeleri başta olmak üzere bölücü terör örgütüne ait çok sayıda hedef imha edilmiştir.

“Farklı teknik değerlendirmeler nedeniyle bir SİHA kaybedildi”

Operasyon esnasında üçüncü taraflarla işletilen çatışmasızlık mekanizmasındaki farklı teknik değerlendirmeler nedeniyle bir SİHA kaybedilmiştir. İlgili taraflarla çatışmasızlık mekanizmasının daha etkin işletilmesi yönünde gerekli tedbirler alınmaktadır.

ANKA SİHA 031 2

Söz konusu hadise, devam etmekte olan operasyonun icrasını ve tespit edilen hedeflerin vurulmasını hiçbir şekilde etkilememiştir.

Irak’ta yapıldığı gibi, terör örgütünün Suriye’de geliştirdiği tüm yetenek ve gelir kaynakları sistemli bir şekilde yok edilmeye devam edilecektir.” ifadelerine yer verildi.

F-16, İncirlik Üssü’nden mi kalktı?

Öte yandan olayın ardından, ANKA SİHA’yı düşüren ABD F-16’sının Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nden kalktığı iddia edildi. Sosyal medyada geniş yankı bulan iddianın, gerçek olmadığı ortaya çıktı.

SavunmaSanayiST.com tarafından güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre; İncirlik Hava Üssü’nde, uzun süredir ABD Hava Kuvvetleri’ne ait muharip bir uçak bulunmuyor. Dolayısıyla ANKA SİHA’ya angajman gerçekleştiren uçağın İncirlik Üssü kalkışlı olduğu bilgisi, gerçeği yansıtmamakta.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu