Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 1000 adet VURAN

Roketsan-ATMACA-Banner

BMC tarafından geliştirilen VURAN Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı’nın (TTZA), Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Jandarma Genel Komutanlığı’na teslimatları devam ediyor.

SavunmaSanayiST.com’un edindiği bilgilere göre BMC, Jandarma Genel Komutanlığı ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na toplamda 1000 adet VURAN TTZA teslim edecek. Halihazırda 90 adetten fazla araç, ilgili birimlere teslim edilmiş durumda. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından tedarik edilen araçlar “Zırhlı Personel Taşıyıcı” konfigürasyonundayken, Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tedarik edilen araçlar ise üç temel konfigürasyonda olacak. Bu konfigürasyonlar; “Zırhlı Personel Taşıyıcı”, “Zırhlı CİRİT Atıcı” ve “Zırhlı 120mm Havan Atıcı” olarak adlandırılmaktalar.

STM Banner

Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) konfigürasyonundaki araçlar, ASELSAN tarafından geliştirilen SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) ile teçhiz ediliyorlar. Azami 9 personel taşıma kapasitesine sahip araçlar, özellikle muharebe şartlarında icra ettikleri personel taşıma görevleri ile bağlı bulunduğu kuvvete çok faydalı oluyor.

Zırhlı CİRİT Atıcı konfigürasyonundaki araçlar, Roketsan tarafından geliştirilen 8 kilometre menzilli CİRİT Lazer Güdümlü Füze ile teçhiz ediliyorlar. CİRİT entegrasyonu devam eden VURAN araçlarının, 8 adet CİRİT Füzesi ve Elektro Optik/Kızılötesi (EO/IR) sensör ile donatılması bekleniyor.

Zırhlı 120mm Havan Atıcı araçlar ise ASELSAN tarafından geliştirilen ALKAR 120mm’lik Otomatik Havan Silah Sistemi ile teçhiz ediliyorlar. VURAN’a ALKAR entegrasyonu, geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen atış testleri ile başarıyla tamamlanmıştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu