Türk Uçak Gemisi’nin konsept özellikleri belli oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri için tasarlanan yerli uçak gemisinin konsept özellikleri belli oldu. Türk Uçak Gemisi, 285 metre tam boya ve STOBAR sistemine sahip olacak.

Son Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısında alınan karara binaen, Türk savunma sanayii ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından ‘Yerli Uçak Gemisi‘ne yönelik çalışmalara başlandı. Uçak gemisinin tasarımı, Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Dizayn Proje Ofisi tarafından yapılıyor.

STM Banner

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu öncülüğündeki heyet, Dizayn Proje Ofisi’ni ziyaret etti. Heyette; Millî Savunma Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erhan Afyoncu, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar ve ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci yer aldı.

Ziyaret esnasında Dizayn Proje Ofisi Müdürlüğünün yüksek mühendislik tabanlı üstün tasarım yeteneği ve mühendislerimizin en son TCG İstanbul Fırkateyninin tasarım ve imalatıyla taçlandırdığı, harp gemisi tasarım gelenek ve tecrübesi ile hayata geçirilen Millî Uçak gemisi tasarım faaliyetleri yerinde incelendi.

Edinilen bilgiye göre yerli uçak gemisi; 285 metre tam boya, 68 metre genişliğe, 60 bin ton deplasmana, 25 knots hıza, COGAG tahrik sistemine, STOBAR uçak kalkış/iniş sistemine ve 10.1 metre su çekimine sahip olacak şekilde tasarlanıyor.

Halihazırda Türk Donanması’nın envanterinde bulunan TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi’ne, tedarik edilmesi durumunda F-35B gibi dikey iniş/kısa kalkış özelliğine sahip savaş uçakları konuşlandırılabiliyor. Öte yandan 232 metre uzunluğundaki gemiye, KIZILELMA ve Bayraktar TB3 gibi insansız platformların konuşlandırılması planlanıyor. Yerli Uçak Gemisi’ne ise çok daha geniş bir kategorideki savaş uçakları iniş/kalkış yapabilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu