Türkiye A400M için retrofit faaliyetlerine başlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye, A400M Projesi kapsamında üretilen A400M ATLAS uçaklarının retrofit faaliyetlerine, İspanya’dan sonra ikinci ülke olarak başlıyor.

Edinilen bilgiye göre; A400M uçaklarının retrofit faaliyetleri, Kayseri 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde gerçekleştirilecek. A400M nakliye uçaklarına retrofit gerçekleştirme imkanına sahip ikinci tesis olan 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü, ilk etapta Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan dokuz adet A400M uçağına retrofit gerçekleştirecek. Buna müteakiben, A400M kullanıcısı diğer ülkelerin uçaklarına da retrofit faaliyeti gerçekleştirilebilecek.

STM Banner

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; ilk uçağın retrofit faaliyetlerine önümüzdeki günlerde başlanılacak olup, Temmuz 2021’de tamamlanması planlanmaktadır. Söz konusu retrofit faaliyetlerinin sonucunda A400M uçaklarına hangi yeni yeteneklerin kazandırılacağı ise henüz kamuoyu ile paylaşılmadı.

Türk Hava Kuvvetleri’nin en modern nakliye uçakları olan Airbus A400M’den, şu ana kadar 93 adet üretildi. Üretilen uçakların 9 adedi ise Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Halihazırda 81 uçağın daha teslimatı planlanmakta olup, Türk Hava Kuvvetleri’ne de 1 adet daha A400M teslim edilecektir. Uçağın bazı kritik parçaları, Türk savunma sanayii tarafından üretilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu