Türkiye-Bangladeş savunma iş birliğinde döviz yavaşlaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye ile Bangladeş arasındaki savunma sanayii iş birliği, döviz kaynaklı sıkıntılar sebebiyle yavaşlatıldı. İki ülke arasındaki savunma ilişkileri son dönemde oldukça arttı.

Savunma ve güvenlik alanında son dönemde oldukça artan ilişkilere sahip Türkiye ile Bangladeş, döviz kaynaklı sıkıntılar sebebiyle savunma sanayii iş birliğini yavaşlattı. Türkiye’nin Dakka Büyükelçisi Mustafa Osman Turan, bu alanda son dönemde yaşanan gelişmelere değindi.

STM Banner

Son üç yılda Dakka ile Ankara arasındaki savunma işbirliğinin gelişmesinin önemine dikkati çeken Turan, “Türkiye’de 3 bine yakın Bangladeşli subay yetiştirdik.” dedi.

Turan, ne zaman kara, deniz, hava karargahlarına gitse çok sayıda Bangladeşli subayın kendisiyle Türkçe konuştuğunu aktararak, son dönemde Bangladeş’in, Türkiye’den askeri teçhizat ve silah sistemleri de tedarik etmeye başladığını anlattı.

TRG230

İki ülke arasında son dönemde dört önemli temas gerçekleştiğini ve bunlardan birinin Bangladeş’in temin ettiği Türk İHA’ları ile ilgili olduğunu dile getiren Turan, “Şu anda Bangladeş dahil birçok ülkede döviz sıkıntısı var. Bu yüzden savunma sanayii iş birliğimizi yavaşlattık. Ancak Bangladeş güçlü ekonomisine döner dönmez yeniden eski gücüne kavuşacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Bangladeş’in Türkiye’den Artan Savunma Tedariki

Son birkaç yıl içerisinde Bangladeş, Türkiye’den önemli savunma tedariki gerçekleştirdi. TRG300 ve TRG230 Karadan Karaya Füze Sistemleri, RETİNAR PTR Çevre Gözetleme Radarı, Bayraktar TB2 SİHA ve MAM-L/C Mini Akıllı Mühimmat, bu tedariklerden yalnızca öne çıkanları oluşturuyor.

Öte yandan SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre Bangladeş; Gemisavar Füze, Tanksavar Füze, Kara Tabanlı Alçak/Orta/Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi ve çeşitli kara ile deniz platformlarının da dahil olduğu geniş bir yelpazede savunma ürünlerinin tedariki için Türkiye ile temas halinde bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu