Macron’dan ‘Savunma Dönüşümü’ için 400 Milyar Euro Talebi

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, önümüzdeki yıllar içerisinde Fransız ordusunu güçlendirmek için yüz milyarlarca Euro harcamayı planladıklarını açıkladı.

Fransa’nın LPM (Loi de Programmation Militaire) olarak bilinen altı yıllık askeri planlama yasası ile ilgili olarak Fransa’daki Marsan Hava Üssünde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Macron, 2024-2030 yıllarının LPM’i için mevcut jeopolitik koşullar ve teknolojik gelişmeler sebebiyle 400 Milyar Euro (433,4 Milyar Dolar) yatırım talep edeceğini açıkladı.

STM Banner

LPM artışı talebinin kabul edilmesi halinde, 295 Milyar Euro’luk 2019-2025 dönemi LPM’ine kıyasla %35’lik bir artış yaşanacak. Macron, mevcut 2019-2025 LPM amacının ”Fransız ordusunu onarmak”  olduğunu belirtti ve ekleyerek,  “Bu amaç devam ederken bir sonraki LPM, Fransa’ya topraklarına yönelik küresel tehditlere daha hızlı yanıt verme yetkisi tanıyacak.” ifadelerini kullandı.

Macron, 2024-2030 LPM bütçesi sayesinde Fransa’nın caydırıcılığını güçlendirip yenileyeceğini, ülkenin istihbarat ve güvenlik kuruluşlarının bütçelerini ikiye katlayacaklarını ayrıca istihbarat yeteneklerini en az %60 oranında artıracağını ifade etti. Macron, siber saldırılara karşı koyma kapasitesinin iki katına çıkarılma hedeflerinin yanı sıra, özellikle İnsansız Hava Araçları (İHA) aracılığıyla gözlem kabiliyetinin de Fransa için öncelik olduğunu söyledi.

Rafale
Rafale

Ayrıca Macron, Fransa Hava Kuvvetleri’nin Rafale ve Mirage karışımı bir envanter yerine tamamen Rafale savaş uçakları olan bir envantere geçmesi gerektiğini belirtti. Ancak bu geçişin nasıl gerçekleşebileceği konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Diğer öncelikler arasında ise Fransa’nın firkateynlerini güçlendirmek, kara sistemlerinin devam eden modernizasyonu, hava savunma ve denizaltı savunma harbi yeteneklerini desteklemenin yer aldığı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Macron, Fransa’nın gelecekteki uçak gemisinin inşası için başlatılan PANG Projesinin, 2024-2030 LPM bütçesinden finanse edileceğini doğruladı. Ayrıca yeni nesil uzun menzilli güdümlü mühimmatların geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Macron, bir önceki önceki LPM’ye göre finansmandaki önemli artışa rağmen 2024-2030 LPM’sini,  “Lüks yok, zevk yok, konfor yok. Sadece gerekli olan ihtiyaçlarımız var.” sözleriyle özetledi. 2024-2030 LPM’sinin Mart ayında yapılması beklenen kongre tartışmalarında masaya yatırılması ve 2023 yazında yapılacak oylamalardan önce Fransa parlamentosuna gönderilmesi bekleniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Almanya’dan FCAS savaş uçağına dev bütçe


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu