Türkiye, HAVELSAN Diyalog ile güvenli haberleşecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Bütün dünyayı etkisi altına alan Korona (COVID-19) Pandemisi, iş dünyası başta olmak üzere bütün sosyal ilişkilerde video konferans ürünlerine yönelik ihtiyacı ve talebi arttırdı.

Dünya genelinde binlerce kullanıcıya hizmet veren video konferans ürünleri, sağladığı kolaylık ve erişilebilirliğin yanı sıra bünyelerinde barındırdıkları güvenlik açıkları sebebiyle kullanıcıların verilerine tehdit oluşturuyor. Bu ürünlerin; çeşitli ülkelerin savunma ve güvenlik firmaları, askeri birimleri ve hatta devlet kurumları tarafında da kullanılıyor olması, tehdidin boyutlarını açıkça gözler önüne seriyor.

STM Banner

Bu doğrultuda yabancı video konferans ürünlerindeki hayati güvenlik açıklarına dikkat çeken HAVELSAN, bu alandaki ihtiyacı gidermek amacıyla “Diyalog Video Konferans Çözümü”nü geliştirdi.

HAVELSAN Diyalog

Kurulumu ve yönetimi kolay, güvenli, yüksek kalitede görüntülü ve sesli görüşme imkânı sağlayan bir video konferans çözümü olan Diyalog, kullanım için ekstra bir uygulama yükleme gereksinimi duymuyor. Güvenli sesli görüşme, video konferans ve mesajlaşma hizmeti sunan sistem, ayrıca uçtan uca şifrelemeye özelliğine de sahip.

Kısa süre içerisinde kullanıma açılacak Diyalog Çözümü’nün en önemli özelliği ise sistem mimarisinin yapı taşlarından biri olan sunucuların, direkt kullanıcı kurum ve kuruluşların himayesinde bulunuyor olması. Böylelikle bu alanda herhangi bir zaafa yer verilmemesi, en önemli güvenlik parametresi konumunda bulunuyor.

Ürün, bu sayede askeri kullanım için de biçilmiş kaftan konumunda bulunuyor.

HAVELSAN, 5G, 5G HAVELSAN, Ahmet Hamdi Atalay, 5G Teknolojisi

Diyalog Çözümü ile ilgili açıklamalarda bulunan HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay,  tamamen özgün bir ürün geliştirdiklerini belirterek, “HAVELSAN Diyalog, kurumların sunucularında çalıştığı gibi bulut ortamında da çalışabiliyor. Bu da, ürünümüzün yüksek güvenlik ihtiyacı duyan kritik kurumlarda kullanımının önünü açarken, bulutta çalışabilmesi de hem kurumlara ve şirketlere hem de son kullanıcıya hitap etmesini sağlıyor.

Video konferans çözümü HAVELSAN Diyalog’un HAVELSAN’ın mesajlaşma, dosya gönderme gibi diğer iletişim uygulamaları ile birlikte çalışabilmesinin en önemli artılardan biri olduğunu belirten Atalay, “Kurum, kuruluş, özel şirket veya bireysel farketmeksizin ülkemizdeki bilgi güvenliği sorununa uçtan uca çözüm getiriyor. Diğer güvenli iletişim uygulamalarımızla birlikte çalışabildiği için HAVELSAN ürünleri bir anlamda bulunduğu kurumların güvenli iletişim köprüsü haline geliyor.

Sivil ve askeri her tip kullanıcı ihtiyacına uygun yetkinlikte ve genişletilebilir Cluster mimaride bir ürün ortaya çıkardık. Yüksek verimliliği ile toplantı katılımcı sayısı ve süre sınırı olmadan güvenle iletişim kurulabilecek. HAVELSAN Diyalog, ulusal ve global olarak da yaygınlaştırmaya uygun bir ürün oldu. Yurtdışından alınmış hazır bir ürün veya altyapı olmadığı için özellikle dost ve müttefik ülkelere ihracat potansiyeli de yüksek.

Safari, Chrome, Opera, Firefox, Mozilla, Tizen, Vivaldi” gibi web tarayıcılar üzerinden erişim imkanı var. Gelecekteki isterleri karşılayacak esneklikte gelişime açık bir ürün. Güvenli, verimli ve ölçeklenebilir yapısı ile Milli Eğitim Bakanlığının yeni EBA Projesinde lokomotif görevi görecek yetkinlikte. Ayrıca Adalet Bakanlığı bünyesindeki UYAP 2’ye entegre çalışarak bu alanda dışa bağımlılığı da ortadan kaldıracak nitelikte” ifadelerine yer verdi.


Kayak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu