Türkiye ile Birleşik Krallık’tan insansız denizaltı teması

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık’ın Türkiye ile denizaltı üretme niyetinde olduğunu açıkladı. Birleşik Krallık’ın iş planında, insansız denizaltılar var.

Birleşik Krallık, Türkiye ile denizaltı alanında iş birliği yapmayı hedefliyor. Konuyla ilgili açıklama, geçtiğimiz saatlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. ABD’den, Pakistan’dan gelerek firkateyn yaptıranlar olduğuna değinen Erdoğan, bunun yanında uçak gemisi ve denizaltı yaptırmak isteyenlerin de olduğunu, İngiltere’nin denizaltı yaptırma noktasında işbirliğine gitmek istediğini kaydetti.

STM Banner

Gelen ilk bilgilere göre ise Birleşik Krallık, Türkiye ile insansız denizaltılar alanında iş birliği yapmayı hedefliyor. Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak, Middle East Eye’a; İngiltere’nin, Türkiye ile ortak insansız denizaltı üretimiyle ilgilendiğini söyledi.

Türkiye’de halihazırda pek çok farklı denizaltı projesi yürüyor. Halihazırda 6 adet Yeni Tip Reis Sınıfı Denizaltı’nın inşa faaliyetleri, Gölcük’te devam ediyor. Yine Türkiye’nin milli imkanlarla geliştireceği MİLDEN Denizaltısı için tasarım faaliyetleri de Gölcük Tersanesi’nde devam ediyor.

STM-500

Öte yandan STM, özel harekat operasyonlarında kullanılacak STM 500 adlı denizaltının üretim faaliyetlerini sürdürüyor. Şu ana kadar yapılan açıklamalar, hem HAVELSAN’ın hem de STM’nin insansız denizaltı çalışmaları olduğu yönünde. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; bir süredir devam eden insansız denizaltı çalışmalarında, önemli ilerlemeler kaydedildi.

Türkiye, insansız denizaltılara ilaveten muharip kabiliyete insansız suüstü araçlarında da önemli ilerlemeler kaydetti. İlk ürünlerin, bu yıl içerisinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanıyor.

Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki savunma sanayii ilişkileri de son dönemde girintili-çıkıntılı bir hal almış durumda. Birleşik Krallık merkezli BAE Systems, Milli Muharip Uçak Programı kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ne mühendislik desteği veriyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Birleşik Krallık, Türkiye’ye savunma ürünleri ihracatı üzerindeki tüm kısıtlamaları tamamen kaldırdı. Kısıtlamalar Ankara’nın 2019’da Suriye’nin kuzeydoğusunda başlattığı harekâtın ardından getirilmişti.

İki ülke arasındaki savunma sanayii ilişkilerinin, artması bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, MEE

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu