Türkiye ile Ukrayna arasında motor anlaşması

Roketsan-ATMACA-Banner

22 Ekim’de Türk heyeti, Ukrayna devletine ait “Ukroboronprom”un bir parçası olan Gaz Türbini Araştırma, Yapım ve Üretim Kompleksi Zorya’yı ziyaret ederek bir ortaklık anlaşması imzaladı.

Edinilen bilgiye göre; Türk şirketi LODOS Propulsion Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Haluk Bayraktar liderliğindeki yöneticileri, 22 Ekim 2020 tarihinde devlet kurumu “Ukroboronprom” ve milletvekilleri ile bir araya gelerek “Zorya”nın üretim tesisleri ve kabiliyetlerini inceledi. Yapılan görüşmede taraflar, sivil ve askeri ürünlerin üretimi ve tedarikinde iş birliği olanaklarının yanı sıra enerji ve altyapı alanındaki potansiyel ortak projeleri tartıştılar.

STM Banner

Ziyaretin bir sonucu olarak taraflar, karşılıklı yarar sağlayan ilişkileri kapsamlı bir şekilde derinleştirme ortak niyetini teyit eden bir mutabakat imzaladılar. Söz konusu mutabakatın; Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy liderliğindeki üst düzey heyetin, 16 Ekim 2020 tarihinde Türkiye’ye düzenlediği resmi ziyaret esnasında imzalanan anlaşmaya dayandığı açıklandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy liderliğindeki üst düzey heyet, 16 Ekim 2020 tarihinde Türkiye’ye resmi ziyaret düzenlemiş ve temaslar kapsamında Türkiye ile Ukrayna arasında bir dizi anlaşma imzalanmıştı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Ukrayna Savunma Bakanı Andrii Taran arasında savunma sanayii projelerine yönelik iyi niyet beyanı imzalanmış, söz konusu niyet beyanı kapsamında Ukrayna ile Türkiye’nin; savaş gemileri, insansız hava araçları ve her türlü türbin motorun inşası konusunda iş birliği yapmasına olanak sağlanmıştı.

Ukrayna Motor -2

Türkiye ziyaretinin arından Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy tarafından Ukrayna Parlamentosu’nda yapılan konuşmada, “Türkiye ile korvetler, motorlar, silahlı insansız hava araçları ve hava savunma sistemleri üreteceğiz. Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkiler benzeri görülmemiş bir seviyede.” ifadelerinde bulunulmuştu.

Edinilen bilgiye göre; Zorya – Mashproekt, dünya gaz türbini pazarında lider firmalardan biridir. İşletmenin ana faaliyet alanı; gemiler için gaz türbinleri ile elektrik ve gaz boru hatlarının tasarımı, üretimi ve onarımıdır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Müthiş sevindirici, şükürler olsun. Sıra geldi işi sıkı tutup içini doldurmaya. Elbet herşeyi kendimiz de yaparız ama tekerleği yeniden icat etmek de gereksiz. Teknoloji transferine Nato’daki müttefiklerimizin nasıl yan çizdiği malum. Ukrayna bu tahrik sistemleri ve motor konularında bizden çok daha ileride elbet. İlişkimizi geliştirmeliyiz acilen, karşılıklı. Her iki tarafın yararına olacak. Haber iyi haber, haydi, bir an önce !!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu