Türkiye kaç adet S-400 bataryası tedarik edecek?

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin Rusya’dan 2,5 milyar dolar karşılığında aldığı S400 yüksek irtifa hava savunma sistemleri ile ilgili bilgiler gün geçtikte medyada da duyulmaya başlandı.

Türkiye Gazetesi’nde geçen bilgilere göre Türkiye, toplamda 2 sistem yani 4 batarya S-400 satın almış durumda. İlk iki bataryanın yani ilk sistemin, içinde bulunduğumuz 2019 yılının Haziran ayında teslim edilmesi planlanıyor. Devlet erkanından yapılan resmi açıklamalara göre bu bataryaların, Ankara ve İstanbul’a yerleştirilerek başkent ve metropol kentin olası hava saldırılarına karşı korunması amaçlanıyor.

STM Banner

Her bataryada toplamda 9 adet fırlatma aracı bulunurken, Türkiye’ye teslim edilecek toplam fırlatıcı araç sayısı ise 36 olarak belirtiliyor. Sistemlerin tamamı teslim edildiğinde, her bataryada 36 adet atışa hazır füze olacak. Türkiye genelinde ise 4 bataryada toplamda 144 adet atışa hazır füze bulunacak. Ayrıca, 48 adet yedek füze temin edilecek.

Satın alınan füze adedinin az oluşunun sebebinin ise ortak üretim yöntemi ile sonradan Türkiye’nin ihtiyacı kadar füze üretebileceği olarak gösteriliyor. Şimdiye kadar yapılan resmi açıklamalarda ise füzeler için bir ortak üretim konusuna dair açıklama henüz bulunmuyor. Ancak geçtiğimiz günlerde Moskova, bunun ilk sinyallerini vermişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu