Türkiye, Kasım 2019’a kadar F-35 alamayacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, ABD 2019 Yılı Bütçe Kanunuyla ilgili kanun tasarısını imzaladı. Söz konusu yasa tasarısına göre; ABD Savunma Bakanlığı tarafından, en geç 1 Kasım 2019 tarihine kadar Türkiye’nin S-400 programına yönelik bir ek rapor hazırlanacak ve kongreye sunulacak. Bu tarihe kadar Türkiye’ye F-35 Lightning II teslimatı yapılmayacak.

Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı Başkanı Mat Winter, F-35 Programı Ofisi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada (2018), Türkiye’nin F-35 Beşinci Nesil Müşterek Taarruz Uçağı Programı’na katılımına ilişkin herhangi bir değişiklik olmadığını belirterek, “İki uçağın daha Mart 2019’da teslim edilmesini bekliyoruz. 100 uçağın teslimatında bir değişiklik olduğuna dair herhangi bir işaret yok.” ifadelerinde bulunmuştu.

Şu ana kadar 30 adet F-35 siparişi veren Türkiye, ilk iki F-35 jetini geçtiğimiz yıl teslim almıştı. Türk pilotları ve bakım ekibi, bu iki F-35 üzerinde halihazırda Luke Hava Üssünde eğitimlerine devam etmekteler. Milli Savunma Bakanlığı tarafından Ocak ayında yapılan açıklamada, “F35’lerle ilgili olarak, ilk 2 uçak, 21 Haziran 2018’de teslim alınmıştır. Pilot ve bakım eğitimleri, ABD’de devam etmektedir. Mart 2019’da alınacak 2 uçakla toplam 4 uçak, pilot/bakım eğitimleri için 2020 sonuna kadar ABD’de kalacak, 5 ve 6’ncı uçaklar ise 30 Kasım 2019’da Malatya’ya intikal ettirilecektir.” ifadelerine yer verilmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. bu projenin bizim açımızdan yatacağı çok belli.. fakat ne kadar ilginç ki hava kuvvetlerinin bu açığını kapatmaya yönelik hiçbir alternatif plan üzerinde durulmuyor. mesela bir miktar gripen siparişi verilse gelişi yine bir iki sene.. f-35 i bize vermeyecekleri çok açık ve hala hiçbir ses yok alternatif uçak tedariki konusunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu