Türkiye’de bir ilk! Test pilotu kursu başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Geçtiğimiz gün, Türk havacılığı için tarihi bir gündü. Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan test pilotu ve uçuş test mühendisi kursunun ilk günü, dün TUSAŞ tesislerinde başarıyla tamamlandı.

Test pilotu ve uçuş test mühendisi kursu kapsamında; TUSAŞ, Türk Hava Kuvvetleri, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve ASELSAN’dan 12 öğrenci, arka planda HÜRKUŞ, HÜRJET ve Milli Muharip Uçak KAAN gibi sabit kanatlı sivil ve askeri uçakları test ederek kariyer yolculuklarına başladı.

STM Banner

Türk Uçuş Test Eğitmenleri Murat Özpala ve Emre Can Kaya, Uluslararası Test Pilotları Okulu (ITPS)’nun eğitmen ekibine katılarak bu girişim için bir ilke daha imza attılar. Böylelikle ITPS Türkiye’nin TUSAŞ ile imzaladığı iş birliği anlaşması kapsamında kurslar başladı.

ITPS, Kanada ve Türkiye’de olmak üzere iki ana kampüste faaliyet gösteren dünyanın en büyük bağımsız uçuş test okulu olarak biliniyor. Daha önce TUSAŞ ve Türk Hava Kuvvetleri personeli, bahsi geçen eğitim faaliyetleri için Kanada’da eğitim görüyorlardı. 2023 yılından itibaren bu eğitim faaliyetleri, Türkiye’de gerçekleştirilmeye başlanmış oldu.

Uçuş-Test-Ekibi

Kurstan mezun olacak personeller; KAAN, HÜRKUŞ, HÜRJET ve F-16 ÖZGÜR gibi bir dizi kritik projenin kalbinde yer alacaklar. Bu hava platformlarının testleri, bu personeller tarafından gerçekleştirilecek ve olası sorunlar, bu personeller tarafından rapor edilerek projelerin en kusursuz şekilde tamamlanması sağlanacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu