Türkiye’nin İlk Kuş Çarpma Test Merkezi Geliyor

Roketsan-ÇAKIR-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii geliştirdiği hava araçlarını en zorlu koşullarda milli imkânlarla test etmek için yatırımlarını güçlendiriyor.

Türkiye’nin ilk Kuş Çarpma Test Tesisi ile hava araçlarının geliştirme ve sertifikasyon süreçleri için gerekli olan testlerden biri daha milli olarak gerçekleştirilecek.

HÜRJET ve Milli Muharip Uçak başta olmak üzere Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilenürünlerin test edileceği tesis ile test verilerinin ülkemizde kalması sağlanacak. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, havacılığın en büyük tehditlerinden biri olarak nitelendirilen hava araçlarına kuş çarpma ihtimalinden en az zararı görmesi için çalışmalarını hızlandırdı. Sadece havacılık değil, bu teste ihtiyaç duyan tüm sektörlerin kullanımına hitap edecek şekilde tasarlanan tesisin, dünyada farklı ülkelerden ve sektörlerden rağbet görmesi öngörülüyor.

Bu kapsamda çeşitli kütlelerde jel formda oluşturulmuş kuş kalıplarının top sistemine benzer bir sistemle fırlatılması sonucunda hava aracı bileşenin aldığı hasar tespit edilebilecek. Elde edilecek test verisi ile Milli Muharip Uçak ve Hürjet başta olmak üzere Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından üretimi gerçekleştirilen tüm platformların ve hava araçlarının kritik komponentlerinin geliştirme süreçlerine katkı sağlanacak.

Temel KOTİL

Kuş Çarpma Test Tesisi için görüşlerini paylaşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil “Tam bağımsız savunma sanayii için özgün ürünler geliştirmeye ve bu ürünleri yerli ve milli imkanlarla test etmeye önem veriyoruz. Test verilerinin ülkemizde kalmasını sağlıyoruz. Kuş Çarpma Testi Tesisi, sadece dünyanın belirli ülkelerinde bulunan bir tesis ve ülkemize kazandırmaktan mutluluk duyuyoruz. Ülkemizin havacılık ekosistemine kazandırdığımız yeni kabiliyet için emeği geçen çalışma arkadaşlarımı kutluyorum.” dedi.

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ “Ulusal Staj Programı” İle Yetenekli Gençleri Bünyesine Katıyor


 

Meteksan Banner   Tualcom Banner
Başa dön tuşu