Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na Saldırı

Roketsan-ATMACA-Banner

Bugün sabah saatlerinde, Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na bir saldırı gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanlığı, söz konusu saldırı hakkında bir açıklamada bulundu.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Musul Başkonsolosluğumuza 27 Temmuz sabah saatlerinde bir saldırı gerçekleşmiştir. Can kaybı yaşanmayan bu saldırıyı en sert şekilde kınıyor ve sorumluların biran önce adalet önüne çıkarılmalarını bekliyoruz. Irak makamlarını diplomatik ve konsüler temsilcilikleri koruma sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.

STM Banner

Ülkemizin haksız şekilde itham edilerek hedef gösterildiği bir dönemde, Irak makamlarının çağrısı üzerine düzenlenen BM Güvenlik Konseyi toplantısı sırasında bu saldırının gerçekleşmiş olması da vahim ve düşündürücüdür.

Bu vesileyle Irak makamlarına, terörle mücadeleye odaklanmaları ve toprakları üzerinden komşu ülkelere ve diplomatik temsilciliklere tehdit oluşturan terör mevcudiyetlerine son vermeleri çağrımızı bir kez daha yineliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

pençe-kilit-operasyonu

Türkiye’nin Irak’ta bulunan Başika Üssü’ne de kısa süre önce bir saldırı gerçekleştirilmişti. Genellikle kısa menzilli roketlerle gerçekleştirilen saldırıların, bölgedeki terör grupları tarafından yapıldığı biliniyor. Söz konusu terör gruplarının, İran ile bağlantılı olduğu iddia ediliyor.

Öte yandan Irak makamları, Irak’ta turistleri hedef alan saldırıyla ilgili olarak Türk makamlarını hedef alan tehditkar açıklamalar yapmaya devam ediyor. Türkiye ise bölgedeki PKK ve uzantılı terör örgütlere karşı mücadelesini kararlıkla sürdürüyor. 300’e yakın teröristin etkisiz hale getirildiği Pençe-Kilit Operasyonu’nda, çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Bakan Akar: “İsveç yapımı AT-4 tanksavar silahını teröristlerden ele geçirdik”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu