Polonya ve Güney Kore’den K2, K9 ve FA-50 Anlaşması

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya ve Güney Kore, kısa süre önce açıklanan devasa savunma tedariki için sözleşme imzaladı. Sözleşme kapsamında Polonya; K2 Ana Muharebe Tankı, K9 155mm Kundağı Motorlu Obüs ve FA-50 Hafif Taarruz Uçağı tedarik edecek.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından tehdit algısı önemli ölçüde artan Polonya, ciddi bir silahlanma mesaisi içerisinde bulunuyor. Polonya son olarak Güney Kore’den, oldukça büyük bir savunma tedarikine karar verdiğini açıklamıştı. Bu açıklamanın üzerinden yalnızca birkaç gün geçmesinin ardından Polonya, Güney Kore ile söz konusu savunma tedariki için sözleşme imzaladı.

STM Banner

Sözleşme kapsamında Güney Koreli ana yüklenici Hyundai Rotem ve KAI, Polonyalı ana yüklenici ise Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) olacak.

Edinilen bilgiye göre söz konusu sözleşme; yaklaşık 1000 adet K2 Ana Muharebe Tankı (AMT)’nı, yaklaşık 700 adet K9 155mm Kundağı Motorlu Obüsü’nü ve 48 adet FA-50 Hafif Taarruz Uçağı’nın tedarikini içeriyor. Aynı zamanda sözleşme kapsamında Güney Kore, Polonya’ya ciddi bir teknoloji transferi de sağlayacak. Bu sebepten ötürü bahsi geçen araçların önemli bir bölümü, Polonya’da üretilecek.

Polonya-Güney-Kore-2

Söz konusu anlaşma ile ilgili olarak Polonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Polonya Ordusu’nu güçlendirmemizi sağlayacak çerçeve anlaşmalar imzaladık. Zamanımız yok, Polonya Ordusu’nu silahlandırmamız gerekiyor.

“Ukrayna’dan Sonuçlar Çıkarıyoruz”

Saldırganın Polonya’yı tehdit etmeye cesaret edememesi için caydırıcılık ilkesi ile ilgili ilk tankların ve topçu obüslerinin bu yıl Polonya’ya ulaşması son derece önemli. Ukrayna’da olanlardan sonuçlar çıkarıyoruz. Tanklar ve topçu unsurları, günümüzde savaş alanında önemli bir rol oynamaktadır. Çok fazla gücümüz olmalı.

Silahlı kuvvetlerimiz süratle modern teçhizatla donatılmalıdır. İlk siparişler bu yıl Polonya’da yapılacak. Önümüzdeki yıllarda üretimin Polonya’da gerçekleşeceğini varsayıyoruz. Bu sektörümüz için bir fırsattır. Uzun vadede, bu silahı her iki ülke için de tek tip hale getirmek için Polonyalı Krab’ların ve K9’ların deneyimini kullanmayı düşünüyoruz. Polonya savunma tesislerinin üretim kapasitesini sonuna kadar kullanacağız.

K9 Thunder Obüsü
K9 Thunder Obüsü

Sipariş ettiğimiz FA50 uçakları, elimizdeki F16 uçakları ile uyumlu. FA50, Hava Harp Akademisi’nde eğitim alacak öğrenci sayısını artırmamızı sağlayacak. Önümüzdeki yıl kullanıma alınacak FA50 uçakları, hava kuvvetlerini güçlendirecek. Hava kuvvetlerimiz gelişebilecek.

K2 tankları, K9 topçı obüsleri ve FA-50 uçakları için yapılan sözleşmeler, son yıllarda Polonya’nın en büyük savunma siparişlerinden biridir. Sipariş edilen teçhizat, caydırıcılık ve savunma potansiyelini güçlendiriyor. Silahlar, Polonya savunma sanayisinin geniş katılımıyla üretilecek.” ifadelerine yer verildi.

Polonya’nın Tedarik Ettiği K2, K9 ve FA-50’lerin Teslimat Takvimi

K2 Ana Muharebe Tankı

Güney Kore, K2 tanklarını Polonya’ya iki aşamada teslim edecek. İlk aşamada 180 tankın teslimatlarına bu yıl başlanılacak ve ikinci aşamada ise K2PL standardında 800’den fazla tankın üretimi, 2026 yılından itibaren Polonya’da başlayacak.

K9 155mm Kundağı Motorlu Obüs

Polonya, K9 Topçu Obüsleri, mühimmat ve komuta araçları ile eğitim ve lojistik paketi ile birlikte teslimine ilişkin sözleşmeyi onayladı. İlk obüsler, 2022’de Polonya Ordusu’na teslim edilecek. İlk etapta 48 adet obüs tedarik edilecek. 600’den fazla obüsün teslimatı ise 2024’te başlayacak ve 2026’dan itibaren Polonya’da üretilecek.

FA-50

FA-50 Hafif Taarruz Uçağı

Polonya Hava Kuvvetleri’nin gereksinimlerine uygun olarak yapılandırılacak olan FA-50 uçağının teslimatına ilişkin sözleşme de Polonya tarafından onaylandı. Sözleşme, Polonya Hava Kuvvetleri’nin 3 filo FA-50 tedarik etmesini sağlayacak ve ilk uçaklar 2023’ün ortalarında Polonya’da olacak.

İlk olarak, Polonya Hava Kuvvetleri 2023’ün ortalarına kadar 12 adet FA-50 uçağı alacak ve toplam 48 uçak teslim edilecek. Uçaklar, Polonya Hava Kuvvetleri tarafından sunulan kesin isterlere göre yapılandırılacak.

Anlaşmanın toplam bedeli hakkında henüz açıklama yapılmasa da yaklaşık 20 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Polonya Savunma Bakanı: “Türkiye’den Yeni Silahlar Alacağız”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu