Türkiye’nin Tanksavar Füzeleri: UMTAS, L-UMTAS, OMTAS, KARAOK ve TANOK

Roketsan-ATMACA-Banner

Tanksavar Füzeleri veya diğer bir isimle Anti-Tank Güdümlü Füzeler (ATGMs); kolay ve çok amaçlı kullanılabilmeleri, hava-yer ve kara-kara füzelerine nazaran çok daha düşük maliyetleri, etkili harp başlıkları ve tankları/hafif zırhlı araçları saf dışı bırakabilme kabiliyetleri sebebiyle, muharebe alanlarının vazgeçilmez mühimmatları arasında yer almaktadırlar.

Lazer/Yarı Aktif Lazer veya Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) güdüme sahip olan modern tanksavar füzeleri, kabaca; Omuzdan Atılan Tanksavar Füzeleri, Karadan/Platformdan (Zırhlı araç, helikopter, hücümbot vb.) Atılan Tanksavar Füzeleri ve Tanktan Atılan Tanksavar Füzeleri olmak üzere üç sınıfa ayrılmışlardır.

STM Banner

Kara ağırlıklı bir ordu olan Türk Silahlı Kuvvetleri, uzun yıllar boyunca; MILAN (Almanya/Fransa), ERYX (Fransa/Kanada), BGM-71 TOW (ABD), Kornet-E (Rusya) ve 9M113M Konkurs (SSCB) gibi ithal Anti-Tank Güdümlü Füze Sistemlerini kullanmıştır. Ancak, Savunma Sanayiinde başlatılan yerlileştirme faaliyetleri kapsamında Türkiye, birçok alanda olduğu gibi bu alanda da yerli tanksavar füzelerini geliştirmek için çalışmalara başlamıştır.

Bu kapsamda Savunma Sanayii İcra Kurulu’nun 2003 yılında aldığı karar ile Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi (UMTAS), yine aynı yıl aldığı karar ile Orta Menzilli Tanksavar Füzesi (OMTAS), 2010 yılında aldığı karar ile TEK-ER Tarafından Kullanılan Tanksavar Füzesi (KARAOK) Projelerinin, Roketsan ana yükleniciliğinde başlatılması kararlaştırmıştır. Bunlara ek olarak L-UMTAS ve TANOK projeleri de yine Roketsan bünyesinde başlatılmıştır.

UMTAS ATGM

Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi (UMTAS)

Uzun Menzilli Tanksavar Füze (UMTAS) Projesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin uzun menzilli tanksavar füze ihtiyacını milli imkanlarla karşılamak üzere başlatılmış bir projedir. Geliştirme çalışmalarına Eylül 2008’de başlanan proje sayesinde UMTAS Füzesi, T-129 ATAK Helikopterinin tanksavar füzesi olarak TSK envanterine girmiştir. Helikopterlerden kullanılmak üzere geliştirilmiş olan UMTAS, ana muharebe tanklarına karşı etkili ve rakip tanksavar sistemlerine üstünlük sağlayan birçok özelliğe sahip bir füze sistemidir. Kızılötesi görüntüleyici (IIR) arayıcı görüntüsünün RF veri bağı ile lançere, lançerden kullanıcı ekranına iletilmesi ve hassas güdüm-kontrol sistemine dayanan kullanım konsepti, kullanıcıya gece/gündüz ve kötü hava koşullarında hedefe atış öncesi/atış sonrası kilitleme, hedef güncelleme ve hedef üzerinde vuruş noktası seçimi gibi imkanlar sunmaktadır. Füze, sahip olduğu yüksek performanslı tandem harp başlığı sayesinde ileri teknoloji tank zırhlarına, beton koruganlara karşı etkili olabilmektedir.

Sistem, TSK envanterinde bulunmaktadır.

Taktik Özellikler

 • Gece-Gündüz ve Tüm Hava Koşullarında Görev Yapabilme Özelliği
 • “At-Unut“ ve “At-Güncelle“ Kullanım Modları
 • Hedef Güncelleme Yeteneğinin Sunduğu Esneklik ile
 • Sütre Gerisinden Atış– Sütre Gerisinde Gizlenmiş Hedeflere Atış– Hassas Vuruş Noktası Ayarlayabilme
 • Sabit ve Hareketli Hedeflere Karşı Kullanım
 • Geniş Fırlatma Zarfı ile Platform Doğrultusu Dışındaki Hedeflere Etkinlik
 • Sıvı Yakıt Yangını ve Kurşun Çarpmasına Karşı Duyarsız Mühimmat Özelliği

Teknik Özellikler

Menzil500 m – 8000 m
Çap160 mm
Boy1.8 m
Ağırlık37.5 kg
Arayıcı BaşlıkGörüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı ve RF Veri Bağı
Harp BaşlığıReaktif Korumalı Zırhlara Karşı Etkili Tandem

 

Dz.K.K.lığına ait S-70B Helikopterinden L-UMTAS Füzesi atışı

Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi (L-UMTAS)

UMTAS projesinden elde edilen tecrübeler ile geliştirilen LAZER UMTAS, havadan karaya, atış öncesi ve atış sonrası kilitlenebilen yarıaktif lazer güdümlü füze sistemidir. Füze, taarruz helikopterlerinden ve kara araçlarından gece/gündüz atılabilmekte ve kullanılan harp başlığına göre; ana muharebe tankı, zırhlı personel taşıyıcı, kamyon, arazi aracı, hafif korugan, siper, bina, alçak irtifada hover yapan helikopterlere karşı kullanılabilmektedir.

LAZER UMTAS, orijini olan UMTAS sisteminin teknolojik altyapısı ve konfigürasyonel ortaklığını azami kullanacak şekilde, modüler olarak tasarlanmıştır. Bu kapsamda, füzenin tasarımında Arayıcı ve Harp Başlığı bölümleri modüler olacak şekilde tutulmuş ve diğer bölümler UMTAS sisteminden aynen alınmıştır. Bu sayede 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren bir yıllık kısa bir çalışma sonunda, LAZER UMTAS görev ortamında test edilebilecek bir sisteme dönüşmüştür. LAZER UMTAS, UMTAS Lançerinden atılabilecek şekilde tasarlanmış, 2012 yılı içinde, Kara Kuvvetleri Komutanlığı için yurt içinde geliştirilmekte olan ATAK helikopterine entegrasyon çalışmaları başlatılmış ve ATAK helikopterinden hedefin vurulduğu iki başarılı atış gerçekleştirilmiş, ATAK helikopterine başarıyla entegre edilmiştir.

LAZER UMTAS, UMTAS sistemi için geliştirilen tanksavar harp başlığını kullanacak şekilde geliştirilmiştir. Bu harp başlığının yanısıra, füze için yüksek infilaklı parçacık tesirli bir harp başlığı daha geliştirilmiştir. Bu sayede füze ve ağır zırhlı araçlar haricindeki diğer hedeflere ve personele karşı operasyonel etkinlik kazandırılmıştır.

Sistem, TSK envanterinde bulunmaktadır.

Taktik Özellikler

❚ Gece ve Gündüz Görev Yapabilme Özelliği
❚ ”At-Unut” Kullanım Modu
❚ Sütre Gerisinden Atış
❚ Sabit ve Hareketli Hedeflere Karşı Kullanım
❚ Geniş Fırlatma Zarfı ile Platform Doğrultusu Dışındaki Hedeflere Etkinlik
❚ Sıvı Yakıt Yangını ve Kurşun Çarpmasına Karşı Duyarsız Mühimmat Özelliği

Teknik Özellikler

Çap160 mm
Menzil500 m – 8000 m
Boy1.8 m
Ağırlık37.5 kg
Arayıcı BaşlıkLazer Arayıcı Başlık
Harp BaşlığıReaktif Korumalı Zırhlara Karşı Etkili Tandem

 

Orta Menzilli Tanksavar Füzesi (OMTAS)

Roketsan tarafından, orta menzildeki hafif zırhlı araçları ve silahlı birlikleri imha etmek üzere geliştirilen OMTAS Füzesi, tripoda monte şekilde veya kara araçlarından kullanılabilmektedir. Özgün tasarımı ve üzerinde barındırdığı yeni nesil tasarımı ile öne çıkan, milli olarak geliştirilen OMTAS Silah Sistemi, esas olarak tam atım füze; atış platformu, atış kontrol ünitesi-gözetleme birimi, atış kontrol ünitesi-kontrol biriminden oluşan fırlatma sistemi; taşıma sandıkları ve eğitim simülatöründen oluşmaktadır.

Sistem, TSK envanterinde bulunmaktadır.

Taktik Özellikler

 • Gece-Gündüz ve Tüm Hava Koşullarında Görev Yapabilme Özelliği
 • ”At-Unut” ve ”At-Güncelle” Kullanım Modları
 • Sabit ve Hareketli Hede ere Karşı Kullanım
 • Koordinata Atış
 • Sütre Gerisi Atış Durumunda Otomatik Etkinlik Zarfı
  Hesaplama
 • Sıvı Yakıt Yanıgını ve Kurşun Çarpmasına Karşı Duyarsız
  Mühimmat Özelliği
 • Dershane Tipi ve Gömülü Tipte Simülatörler
 • Modüler Özellikte Fırlatma Sistemi
 • Ayrık Kullanılabilen TV/Termal Kameralı Gözetleme Ünitesi

Teknik Özellikler

Menzil200 – 4000 m
Füze Çapı160 mm
Tam Atım Füze Ağırlığı35 kg (Fırlatma Tüpü dahil)
Tam Atım Füze Boyu1.8 m (Fırlatma Tüpü ve Şok Sönümleyici Kapaklar Dahil)
Fırlatma Sistemi Ağırlığı36 kg
Arayıcı BaşlıkKızılötesi Arayıcı Başlık, Soğutmasız Tip
Vuruş ModuDoğrudan Vuruş / Üstten Vuruş
Kullanım Modları• At-Unut
• At-Güncelle
• Atış Öncesi Kilitleme
• Atış Sonrası Kilitleme
Çalışma Sıcaklığı-35°C ve +60°C aralığı
Depolama Sıcaklığı-40°C ve +60°C aralığı
Hedef TipleriHafif Zırhlı/Zırhsız Araçlar, Silahlı Birlikler
Çalışma İrtifası-300 m ve +3000 m
Gözetleme BirimiTV/Termal Kamera

 

KARAOK Omuzdan Atılan Tanksavar Füzesi

KARAOK; Roketsan’ın UMTAS ve OMTAS füzeleri üzerinden geliştirdiği, TEK-ER tarafından omuzdan atılabilen, başta tank olmak üzere zırhlı hedefleri imha etmeye yarayan, 125mm’lik Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) Sistemidir. Özgün tasarımı ve üzerinde barındırdığı yeni nesil tasarımı ile öne çıkan, milli olarak geliştirilen KARAOK, üstün taktik ve teknik özelliklere sahiptir.

KARAOK sistemi sayesinde, omuzdan atılan tanksavar füze sistemlerinde yurt dışına olan bağımlılık sonlanacaktır. KARAOK Füzesinden, ilk etapta 330 adet tedarik edilmesi planlanmaktadır.

Temel Özellikler

● Sabit ve Hareketli Hedeflere Karşı Kullanım
● IIR Arayıcı Başlık
● Atış Öncesi ve Atış Sonrası Kilitlenme
● At-Unut Özelliği
● Doğrudan ve Üsten Vuruş Modu
● Gece-Gündüz ve Tüm Hava Koşullarında Görev Yapabilme Özelliği
● Çift Aşamalı Motor
● Tek Kullanımlık Fırlatma Lançeri
● TEK-ER Tarafından Kullanılabilirlik

Teknik Özellikler

Menzil:1000m+
Çap:125mm
Boy:110cm
Ağırlık:<16kg (Fırlatma lançeri dahil.)
Güdüm:Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı, Ataletsel Ölçüm Birimi (IMU)
Harp Başlığı:Zırh Delici Tandem
Motor:Çift Aşamalı (Fırlatma-Uçuş) Hibrit Roket Motoru

 

TANOK 120mm Lazer Güdümlü Füze

Roketsan tarafından geliştirilen TANOK 120mm Lazer Güdümlü Füze, tanklar veya diğer namlulu ateşli silahlarda kullanılan geleneksel topçu mühimmatına, yenilikçi bir seçenek olarak muharebe meydanında yüksek etkinlik, hassasiyet ve maliyeti etkin bir çözüm sunmak amacıyla geliştirilmiştir.

TANOK Füzesi, tasarımı ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin lazer güdümlü tanksavar topçu mühimmatı ihtiyacının karşılanmasına ek olarak, düşük ağırlığı ve kullanıcıya zarar vermeyen fırlatma motoru sayesinde kara araçlarından atılabilmektedir.

Geliştirme çalışmaları devam etmekte olan ALTAY Ana Muharebe Tankının (AMT) “T2” konfigürasyonun, lazer güdümlü top mühimmatı atış kabiliyeti olacağını düşündüğümüzde TANOK Füzesinin, ALTAY-T2’nin ana mühimmatları arasında yer alması beklenmektedir. Bu kapsamda ALTAY-T2 Tankı, TANOK sayesinde 6 kilometre menzile kadar vuruş kabiliyetine sahip olacaktır.

Sistem Özellikleri

 • Tanklardan herhangi bir ek kuruluma gereksinim duymadan atım
 • Yarı Aktif Lazer Güdüm ile hareketli ve duran hedeflere karşı yüksek vuruş performansı
 • Yandan ve üsten vuruş modları
 • Zırh Delici Tandem Harp Başlığı ile tüm zırhlı tehditlere ve koruganlara karşı etkinlik
Teknik Özellikler
Çap:120mm
Uzunluk:984mm
Ağırlık:11kg
Menzil:1-6km
Arayıcı Başlık:Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlık (LAB)
Harp Başlığı Tipi:Zırh Delici Tandem
Hedef Tipi:Ağır/Hafif Zırhlı Araçlar
Platformlar:Tank, Kara Araçları

Yazar: Anıl ŞAHİN   |   Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu