Türkiye’ye fiilen 4 adet F-35 teslim edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2020 yılı bütçesinin sunumunun ardından milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin S-400 sistemine yönelik kuruluş ve TSK personelinin eğitim çalışmalarına devam edildiğini belirten Akar, Türkiye’ye F-35’lerin 4’ünün fiilen teslim edildiğini, birinin ise yine verilmek üzere garajda bekletildiğini hatırlattı.

STM Banner
5’inci Türk F-35 uçağı

Bakan Akar, Malatya’da F-35’in konuşlanacağı yerlerin de belirlendiğini anımsatarak, Erdoğan ve Trump görüşmesinin ardından iki ülke arasında bu konuya ilişkin bir heyet kurulmasının kararlaştırıldığını anımsattı. Bir milletvekilinin, Türkiye’de S-400 ve F-35’lerin beraber çalışıp çalışmayacağına yönelik soru üzerine ise Bakan Akar, şu yanıtı verdi:

“F-35 ile S-400 beraber çalışabilir mi? Bunların birbirine olumsuz etkisi nedir? Bunlar önlenebilir mi? Herhangi bir zarar vermeden biz bunu nasıl kullanabiliriz? Bunun üzerine çalışma başladı. Umuyoruz, biliyoruz, bunun sonucunda iyi bir netice çıkacak. Biz bu şu şekilde, bu engeli de aşacağız. Tercih diye bir şey yok. Diyelim ki çalışmadı. Bunun bir formülünü bulacağız. Kafamızda formüller var.”

“Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemi çalışacak mı?” sorusunun yöneltildiği Bakan Akar, “Çalışacak. TSK personelinin eğitim sürecini yaşıyoruz. Bunlar tamamlandığı zaman planlandığımız faaliyet neyse bunu uygulayacağız. Bundan şüpheniz olmasın.” dedi. Bakan Akar, Türkiye’nin hiç olmadığı kadar bağımsız ve egemen bir şekilde kararlarını alıp uyguladığını belitti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

meteksan-savunma-banner

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. f 35 in gövdesş bizde aklı amerikada olursa ozaman f16 da tapılan hata f35 de tekrarlanırsa bu gerizekalılıktan ve abtallıktan başka birşey değil derim biliyorsunuz amerika dost görünümlü bir düşman türkiyeye yıllarca psikolojik savaş uygulamıştır ve 15 temmuzda darbeye bizzat yardım etmiş ve kurgulamıştır amerikanın gercek müttefiki israil ve ingilteredir diğer müttefikleri türkiye gibi amerikanın gizli emellerine ulaşmak icin kullandığı bir aracıdır türkiyenin f 35 tedarik eylicekse şifreleriyle tamamiyle bize ait bir şekilde teslim edilmelidir din kardeşiniz erkan aydın herekeden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu