“Türkiye’ye ikinci bir S-400 sevkiyatını planlıyoruz”

Roketsan-ATMACA-Banner

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Federasyonu tarafından Türkiye’ye yönelik ikinci bir S-400 Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) sevkiyatının planlandığını açıkladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Yunan televizyon kanalı ANT1’e verdiği röportajda, Rusya’nın Türkiye’ye yeni bir S-400 hava savunma füze sistemi partisi daha teslim etmeyi planladığını söyledi.

STM Banner

Peskov, Rusya’nın Türkiye’ye yeni bir S-400 sistemi daha sağlayıp sağlamayacağının sorulması üzerine, “Türk ortaklarımızla belirli bir anlayışımız var ve öyle umuyoruz.” dedi.

Televizyon sunucusu Peskov’a, Moskova’nın ABD yaptırımlarına rağmen Türkiye’ye S-400 füze sistemleri sağlama konusundaki özel ilgisinin ne olduğunu sordu.

Peskov, “Hepimiz ABD’nin bu yaptırımlar oyununu oynamayı sevdiğini biliyoruz, ancak hedeflerine asla ulaşamadıklarını anladıklarını biliyoruz. Hiçbir zaman, bir ülkenin bakış açısını değiştirmeyi başaramadılar. Ama politikamız şudur: Başta ortaklarımız olmak üzere çeşitli ülkelerle işbirliğine açık olmak. Rusya ve Türkiye arasındaki bu tür bir iş birliği, hiçbir ülke için özellikle Yunanistan için bir tehdit olmamalı çünkü sistem saldırgan değil savunmacı. %100 savunmacı” dedi.

s-400 son durum, s-400 son dakika, s-400 entegrasyon, s-400 kuruldu mu, s-400 ne zaman aktif hale gelecek

Türkiye’nin S-400 HSFS Tedarik Süreci

Türkiye, Eylül 2017 tarihinde Rusya Federasyonu ile “acil ihtiyaç” kapsamına iki filo (4 batarya) S-400 Hava Savunma Füzesi Sistemi (HSFS) tedariki ile ilgili olarak 2.5 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma ile Türkiye, Rusya’dan S-400 tedariki gerçekleştiren ilk NATO ülkesi oldu.

Anlaşma kapsamında 1.3 milyar ABD Doları değerindeki ilk S-400 filosunu içeren parçaların teslimatları, Temmuz 2019 yılı itibariyle Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Ankara’nın Rus yapımı sistemi satın alma kararında karşılık ABD, oldukça sert tepki verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekim 2020 yaptığı açıklama ile  Ankara’nın Washington’un baskısına rağmen S-400 sisteminden vazgeçmeyeceğini söyledi.

F-35-Lightning-II
airliners

Bu tepkilerin sonucunda ABD, Türkiye’ye F-35 Lightning II savaş uçaklarının teslimatına yönelik olarak Aralık 2020’de ambargo uyguladı.

Temmuz 2021’de Rusya’nın devlete ait silah satıcısı Rosoboronexport’un (devlet teknoloji şirketi Rostec’in bir parçası) CEO’su Alexander Mikheyev, MAKS-2021 Air Show esnasında gazetecilere verdiği demeçte, Rosoboronexport’un Türkiye’ye ek bir S-400 partisi daha teslim etmek için bir proje geliştireceğini söyledi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Rusya, Hindistan’a Yönelik S-400 Teslimatlarına Başladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, TASS

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu