TÜRKSAT-6A UYDUSU GÖREV YÜKÜ PANEL MONTAJLARI TAMAMLANDI

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin bütünüyle millî imkânlarla üretilecek ilk haberleşme uydusu olacak Türksat 6A’nın yeterlilik test modelinin üretimi başladı.

ASELSAN tarafından sağlanan Ku-Bant ile X-Bant tekrarlayıcılar ve antenleri içeren Türksat 6A Uydusu’nun görev yükü, 18 aktif ve 5 yedek, toplam 23 aktarıcıya sahip olacak. Görev yükünün Türksat 6A Kuzey ve Güney Panellerinde yer alan, ısıl iletken uygulaması içeren tekrarlayıcılara ait Yeterlilik Test Birimlerinin montajı, ASELSAN tarafından, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Anonim Şirketi Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi  (TUSAŞ USET) Tesislerinde başarıyla tamamlandı.

STM Banner

türksat 6a ile ilgili görsel sonucuUzay koşullarına uygun ısıl iletken silikon uygulamaları ve birim montajına yönelik proses kalifikasyonlarını tamamlayan ASELSAN ekibi, 14 iş günü olarak planlanan montaj ve entegrasyon faaliyetlerini 11 iş gününde tamamladı. Bu süre zarfında 73 birimin ısıl iletken silikon uygulaması ve montajı gerçekleştirildi

Montaj ve entegrasyon faaliyetleri esnasında, proses kalifikasyonlarına uyumlu olmak için ASELSAN tarafından geliştirilen tüm montaj alet ve yer destek ekipmanları TUSAŞ USET Tesislerine getirilerek kullanıldı.

Yeterlilik testleri 2018 yılında tamamlanması planlanan Türksat 6A Uydusunun, Mühendislik Modeli ve Uçuş Modeline yönelik Kuzey ve Güney panel montaj ve entegrasyonları, ASELSAN tarafından yeni kurulan Uydu Görev Yükleri Montaj Entegrasyon Test Merkezinde gerçekleştirilecek. Görev yükü montaj, entegrasyon ve testleri tamamlanan paneller ve antenler TUSAŞ USET tesislerine uydu entegrasyonu için gönderilecek.

Yakıt dahil yaklaşık 4.300 kg’lık kütleye sahip olacak Türksat 6A Uydusu 42° Doğu boylamına yerleştirilecek. Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya kıtasının büyük bir bölümüne hizmet sunacak Türksat 6A Uydusu’nun hizmete alınmasıyla Türkiye haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek. (ASELSAN)

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu