TUSAŞ AKSUNGUR SİHA’dan KGK-SİHA-82 atışı

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ tarafından geliştirilen AKSUNGUR Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen KGK-SİHA-82 mühimmatıyla hedefini tam isabetle vurdu.

TUSAŞ AKSUNGUR SİHA’nın Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) atışı gerçekleştirdiğini, ilk kez SavunmaSanayiST.com olarak geçtiğimiz günkü haberimizde paylaşmıştık. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR; AKSUNGUR SİHA’nın, Sinop’ta gerçekleştirdiği TÜBİTAK-SAGE üretimi Kanatlı Güdüm Kiti atışıyla ilgili detayları paylaştı. Prof. Dr. DEMİR, “SİHA’larımız yeni mühimmat test atışlarıyla güçleniyor. AKSUNGUR SİHA, ilk kez attığı 340 kg ağırlığındaki KGK-SİHA-82 ile 30 km menzildeki hedefi başarıyla vurdu.” ifadelerinde bulundu.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), SİHA platformları için Kanatlı Güdüm Kiti’nin özel bir konfigürasyonunu geliştirdi. KGK-SİHA-82 olarak isimlendirilen bu mühimmatla atış icra eden TUSAŞ‘ın AKSUNGUR SİHA’sı; hedefini 30+ kilometre uzaklıktan, 2.5 metre hassasiyetle başarıyla vurdu. Normalde sadece F-16 ve F-4 tipi savaş uçaklarımız tarafından kullanılabilen Mark 82 Genel Maksat Bombası ile teçhiz edilen KGK-SİHA-82, çok geniş çaptaki hedefleri imha edebiliyor.

AKSUNGUR SİHA’dan KGK-SİHA-82 Atışı:

Türk savunma sanayii şirketleri tarafından geliştirilen en uzun menzilli itkisiz hava-yer mühimmatı olan KGK; yüksek irtifadan atıldığında 110+ kilometre, alçak irtifadan atıldığında ise 40+ kilometre menzile ulaşabiliyor. KGK, Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS) ile Küresel Konumlandırma Sistemi (KKS)’nden oluşan bir güdüm sistemine sahip.

AKSUNGUR SİHA’nın özellikleri için buraya tıklayabilirsiniz…


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu