T629 Taarruz Helikopteri yüzünü gösterdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden T629 Taarruz Helikopteri, ilk kez görüntülendi.

İMECE Uydusu ile ilgili olarak TUSAŞ tesislerini ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, TUSAŞ tarafından geliştirilen ürünler ile ilgili olarak yetkililerden bilgi aldı.

STM Banner

Ziyaret esnasında, T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri’nden elde edilen tecrübe ile TUSAŞ tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden T629 Taarruz Helikopteri Mock-Up’ı, ilk kez gün yüzüne çıkmış oldu. T629 helikopterinin kanadında bulunan silah istasyonunda ise Roketsan tarafından geliştirilen ve 8+ kilometre menzile sahip olan Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi (UMTAS) görüntülendi.

Fotoğraf Temsilidir.

T629 Taarruz Helikopteri

T629, T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri Projesi’nden elde edilen tecrübe ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen bir taarruz helikopteridir.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin öz kaynaklarıyla geliştirilen T629 Taarruz Helikopteri’nin “Kavramsal Tasarım Başlangıcı”, 14 Ağustos 2017 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından halihazırda yürütülen üç taarruz helikopteri projesinden bir tanesi olan T629 sayesinde, Türkiye, beş tonluk T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile on tonluk Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri arasında bir ara platforma sahip olacaktır. Azami altı ton ağırlığında olacağı bilinen T629 Taarruz Helikopteri, T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile benzer bir dış görünüşe sahiptir. T129 ATAK’tan bir ton daha ağır olan T629, daha fazla mühimmat – özellikle 20mm’lik top mühimmatı – ve sensör kapasitesine sahip olacaktır.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 2023 yılında teslim edilmesi planlanan T629 Taarruz Helikopteri’nin, GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri ile ortak sistemleri kullanacağı bilinmektedir.

Önerilen İçerik:

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri


Kaynak: SavunmaSanayiST.com özel haberidir. Kaynak gösterilmeden paylaşılamaz.

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Lisanslı, özgün değil vızıltıları okuyorum dış basında. Bu konu bitmiştir.Geriye kalan motorunu da umarım yakında bitiririz. Fazla naz aşık usandırır, az kaldı Amerikan helikopterlerini alacaktık. Mal bizimdir, daha da iyileştirip tekamül ettireceğiz. ITAR’mış, kaynak kodlarıymış ,ona satamaz, buna veremezmişiz. Aynı dümeni IHA’larda da yapmaya çalıştılar. Davul benim boynumda,tokmak senin elinde devirleri bitti. Gerisi bizim gayret ve inadımıza kalmıştır. Yapmalıyız,yapacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu