Yüksek Askeri Şura (YAŞ) 2022 Toplantısı Sona Erdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Yüksek Askeri Şura (YAŞ), bugün saat 12:00 sularında Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı. Yaklaşık 2 saat süren YAŞ toplantısında; bir üst rütbeye yükseltilecek, emekliye ayrılacak ve görev süreleri uzatılacak subaylar belirlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz hazır bulundu.

STM Banner

Yaklaşık 2 saat süren YAŞ 2022 Toplantısı’nda; bir üst rütbeye yükseltilecek, emekliye ayrılacak ve görev süreleri uzatılacak Türk Silahlı Kuvvetleri bağlısı subaylarım durumları görüşüldü.

Ana Komuta Kademesinde Değişiklik

YAŞ Toplantısı sonrası edinilen bilgiye göre; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ana komuta kademesinde, değişiklik meydan geldi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever görevlerine devam ederken, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ise kadrosuzluktan emekliye ayırıldılar.

Gülan-Tatlıoğlu

Orgeneral Küçükakyüz’den boşalan koltuğa Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı Komutanı Orgeneral Atilla Gülan; Oramiral Özbal’dan boşalan koltuğa ise Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu getirildi.

16 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. 40 general ve amiralin görev süreleri bir yıl, 313 albayın görev süreleri ise iki yıl süre ile uzatıldı. 38 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2022 tarihinden geçerli olarak emekliye sevk edildi.

Halen 264 olan general ve amiral sayısı 30 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla 273 olacaktır.

Üst Rütbeye Yükseltilen General ve Amiraller

30 Ağustos 2022 tarihinden geçerli olmak üzere;

a) Hv.K.K.lığından Korgeneral Ziya Cemal KADIOĞLU Orgeneralliğe, K.K.K.lığından Tümgeneraller Yılmaz YILDIRIM ve Bahtiyar ERSAY Korgeneralliğe, Hv.K.K.lığından Tümgeneral İsmail GÜNAYDIN Korgeneralliğe terfi ettirilmişlerdir.

b) K.K.K.lığından Tuğgeneraller Osman AYTAÇ, Mustafa KOŞAN, Tamer ATAY, Alparslan KILINÇ, Fethi OLTULU ve Sinan EREN Tümgeneralliğe; Dz.K.K.lığından Tuğamiraller Rafet OKTAR, Erhan AYDIN ve Nihat BARAN Tümamiralliğe; Hv.K.K.lığından Tuğgeneraller Ergin DİNÇ, Kadircan KOTTAŞ ve Ali ÖZMEN Tümgeneralliğe terfi ettirilmişlerdir.

Tuğgeneral ve Tuğamiralliğe Yükseltilen Albaylar

Albaylar

Görev Süresi 1 Yıl Uzatılan General ve Amiraller

Görev Süresi

Emekliye Sevk Edilen General ve Amiraller

Emekli


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu