Ukrayna’nın 80K6KS1 radarı testleri başarıyla geçti

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna’nın savunma sanayi alanındaki iktisadi teşebbüslerinin çatı kuruluşu olan Ukroboronprom’a ait KP NVK Iskra, 80K6KS1 radar sisteminin kabul testlerini başarıyla tamamladı.

Yaklaşık üç ay süren testler, Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından onaylanan bir programa göre gerçekleştirildi. Sonuçlarına göre, radar istasyonunun belirtilen taktik ve teknik özelliklere sahip olduğu doğrulanmış oldu. Komisyon, ekipmanın seri üretimine başlanması ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin envanterine alınması önerisinde bulundu.

STM Banner

80K6KS1’in başarısının kaynağı ise modern katı hal modülleri üzerinde bulunan verici cihazın yapısı, gelişmiş anten dizin teknolojisinin kullanılması ve geliştirilen yüksek verimli algoritmalar kullanan sinyal işleyicilerin kullanılması olarak açıklandı.

Yeni radar istasyonunun temel amaçları ise belirlenen sahadaki hava platformlarının tespitini ve takibini yapmak ayrıca tespit ettiği platformların koordinatlarını belirlemek ve hızlarını ölçmektir.

80K6KS1

Bu radar, 79K6 ve 80K6 gibi radar serilerinin devamı niteliğindedir. Hava Savunma Füze Sistemlerini (HSFS) desteklemek amacıyla kullanılacak 80K6KS1 3 Boyutlu Hava Savunma Radarı, hedef hava nesnelerini tespit, teşhis ve takip yeteneğine sahip. Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin kullanımındaki ve yabancı ülkeler tarafından geliştirilen mevcut uçaksavar sistemlerine uyumlu olan radarın, 400 kilometre menzile sahip olduğu tahmin ediliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/banglades-24-adet-g120tp/


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu