Sa’ar 6 sınıfı INS Oz Korveti İsrail’e intikal etti

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail Donanması’nın kısa süre önce teslim aldığı ikinci Sa’ar 6 Sınıfı Korveti INS Oz, İsrail’e intikal etti. INS Oz Korveti’nde bulunan silah sistemlerinin, kurulum süreçleri başlatıldı.

İsrail’in Sa’ar-6 sınıfı ikinci korveti, Çarşamba günü İsrail’e ulaştı. Almanya’dan iki haftalık bir yolculuğun ardından Hayfa’daki Donanma üssüne demir atan geminin silah sistemlerinin kurulum süreci, önümüzdeki aylarda tamamlanacak.

STM Banner

INS Oz, İsrail Donanması’na katılacak dört Sa’ar-6 sınıfı gemiden ikincisi. İsrail Donanması için önemli bir dönüm noktası olan bu gemiler, İsrail’in karasularını ve açık deniz enerji kaynaklarını savunma ağının ana parçası olacak. İsrail Donanması’nın Hayfa’daki tersanesinde, önümüzdeki aylarda geminin silah sistemlerinin kurulum süreci tamamlanarak operasyonel hizmete girmesi sağlanacak.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ve İsrail Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Eli Sharvit, geminin gelişi münasebetiyle düzenlenen törene katıldı. Törene, gemi ile Almanya’dan  İsrail’e dönen INS Oz’un mürettebatı da katıldı.

Gantz, “Hepiniz, çok boyutlu savaş yaklaşımımızın bir parçası olarak, IDF’nin tüm askeri şubeleriyle omuz omuza savaştınız. Bu, Donanma’nın yenilik ve operasyonel yeteneklerin henüz bir örneğidir. Düşmanlarımızın bölgesel istikrarı baltalayacak silahlarla donatılma girişimleriyle mücadele ederken, Lübnan cephesi de dahil olmak üzere farklı cephelerde ve daha uzaklarda kullanmaya hazır olduğumuz gücün bir simgesidir.” dedi.

Sa'ar 6-class corvette - Wikipedia

Sa’ar 6 Sınıfı Korvet

Sa’ar 6 tasarımı, çok çeşitli görevleri yerine getirebilen Alman yapımı MEKO 100 devriye korvetine dayanıyor.

Teknik Özellikler

  • Deplasman: 1900 ton
  • Uzunluk: 90 metre
  • Menzil: 4000-4600 deniz mili
  • Genişlik: 13 Metre
  • Sensörler: EL/M-2248 MF-STAR AESA Radar
  • Silah Sistemleri: 1 adet 76mm Oto Melera baş topu, 2 adet 25 mm Typhoon UKSS, 32-40 adet VLS (Barak-8 denizden havaya füzesi veya C-Dome yüklü) , 16 adet Gabriel V anti-gemi füzesi, 2 adet 324 mm torpido kovanı ve 1 adet genel maksat helikopteri

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/ismail-demir-savunma-sanayii-yatirim-fonu/

Prof. Dr. DEMİR: “Savunma Sanayii Yatırım Fonu kuruyoruz”

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu