Ukrayna askeri rütbeleri NATO kodlarına aktarıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna askeri rütbeleri, NATO askeri rütbe kodlarına aktarıldı. Ukrayna Ordusu rütbeleri, NATO askeri rütbelerine uyumlu hale getirildi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı; Ukrayna Ordusu’na ilişkin askeri rütbeleri, NATO standardı STANAG 2116’ya göre NATO Askeri Rütbeleri Kodlarına aktardı. Böylelikle Ukrayna Silahlı Kuvvetleri askeri rütbelerinin kodlaması, NATO askeri rütbelerine uygun hale getirildi.

STM Banner

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, “Bu, Müttefiklerin silahlı kuvvetleriyle birlikte çalışabilirliği sağlayan başka bir adımdır. Bu kararlar; Sovyet modeli kariyer yönetimi sistemini, önde gelen devletlerin ordularında benimsenen modern bir sisteme dönüştürmek için tasarlanmıştır. Aslında bu kılavuz; her asker, çavuş, subay için bir kariyer haritası oluşturulmasını sağlayan yeni bir çalışma felsefesine geçme eylemleridir.” açıklamasında bulundu.

Ukrayna Anayasası, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne ve NATO’ya tam üyelik elde etmesindeki stratejik rotasını belirlemektedir. Ukrayna’nın NATO’ya entegrasyonunu sağlamak için Ukrayna Cumhurbaşkanı, Ukrayna-NATO himayesinde Yıllık Ulusal Programı onayladı. Program, Ukrayna’nın güvenlik ve savunma sektörünün NATO standartlarına dönüştürülmesine ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin, Müttefiklerin silahlı kuvvetleriyle birlikte çalışabilirliğinin artırılmasına özel önem vermektedir. Programın amaçlarından biri, NATO savunma standartlarını NATO politikası doğrultusunda uyarlamak ve kullanmaktır.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, bu planlara uygun olarak NATO uyumlu ekipman tedarikine önem vermekte.

Önerilen İçerik: Ukrayna Donanması’ndan MİLGEM ve Bayraktar TB2 açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Haberin kendisi, sıradan ,benim gibi bir okura fazla birşey anlatmasa da fotoğraf çok şey anlatıyor.
    Bu zevkle ve şevkle okuduğum sayfanızın hazırlayıcıları da böyle yaparsa artık ” bunu neden yapıyorsunuz ?” sorusu bir anlam taşır mı ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu